Genel yayın yönetmenimiz Sinan Eskicioğlu’ndan yeni bir kitap.. Sosyolojinin kurucusu İbn-i Haldun

0

Genel yayın yönetmenimiz Sinan Eskicioğlu’nun kaleminden yeni bir eser daha okurlarla buluştu. Tarihin en eski örgütü “Zeytin Ağacı”, çılgın bir kanal hikayesi “Katar İstanbul”, “Tarihteki Dindar Zalimler” ve Doğu’dan yükselen ışık “İbn-i Sina”yı yazan Sinan Eskicioğlu, sosyolojinin kurucusu İbn-i Haldun’u kaleme aldı.

Halk Kitabevi’nden çıkan ve kitapseverlerle buluşan kitap, 128 sayfadan oluşuyor. Yaşadığı dönemde paylaşılamayan bir devlet adamı olan İbn-i Haldun, birçok devletin kuruluşuna, yıkılışına tanıklık etmiş birisi. Birçok devlet adamının yakınında bulunan İbn-i Haldun ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“Birçok ülkede bulundu. Hâkimlik, vezirlik ve profesör rütbesiyle hizmetlerde bulundu, devlet başkanlarına danışmanlık yaptı. Alkışı gördü vezir oldu, ihaneti gördü zindana düştü, sürgüne gitti. Yaşadığı dönemde bazen el üstünde tutuldu, bazen kıskançlık oklarını üzerine çekti, savruldu.

Ailesini kaybetti. Sonra tüm yaşadıklarını, tanık olduklarını, düşündüklerini yazmaya karar verdi. Ve ortaya daha önce duyulmamış, görülmemiş, okunmamış yöntemleriyle bir bilim çıktı: Umran! Yani sosyoloji!

Tarihçi olarak bilindi, tarihin felsefesini yaptı, oradan sosyolojiye giden yollar buldu. Ve Comte’den yüzyıllar önce temellerini atarak sosyolojinin kurucu babası oldu. Bu yeni yaklaşım onu hem doğuda hem batıya hak ettiği bir üne kavuşturdu. Kitapları, ders kitabı olarak okutuldu.

Yirminci yüzyılın önemli tarih filozofu Arnold Toynbee onun hakkında şu sözleri söyleyerek ona hakkını teslim ediyordu: ‘Herhangi bir zamanda, herhangi bir ülkede, herhangi bir zihin tarafından yaratılmış en büyük bir tarih felsefesinin sahibidir.'”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here