Genel yayın yönetmenimiz Sinan Eskicioğlu’nun kaleminden felsefenin prensi.. İbn-i Sina

0

Genel yayın yönetmenimiz Sinan Eskicioğlu’nun kaleminden yeni bir eser daha okurlarla buluştu. Tarihin en eski örgütü “Zeytin Ağacı”, çılgın bir kanal hikayesi “Katar İstanbul” ve “Tarihteki Dindar Zalimler” adlı kitapları yazan Sinan Eskicioğlu, Doğu’dan yükselen ışık “İbn-i Sina”yı kaleme aldı.

Halk Kitabevi’nden çıkan ve kitapseverlerle buluşan kitap, 184 sayfa. Dehasıyla hem kendi döneminin hem de kendinden sonra gelen dönemlerin yıldızı olan “İbn-i Sina” kitabıyla ilgili şu bilgilendirme yapıldı:

“Zekası ve çalışkanlığı ile 16 yaşında Saray doktoru, 22 yaşında vezirlik makamına yükselmişti. Müslümanların Altın Çağı’nda doğup büyüse de İbn Sina bu Altın Çağı zirveye taşıdı. Eserleri Avrupa’daki üniversitelerde temel ders kitabı olarak okutuldu. Avrupa kendisine ‘Felsefenin Prensi’ adını takmıştı.

Şifa ve Kanun fit-Tıp Avrupa’nın başvurduğu tıp kitapları arasına girmişti. ‘Bütün hastalıklar esasen yenilen ve içilen şeylerden ileri gelmektedir’ yaklaşımı ile koruyucu hekimliği de başlatmıştı. O, tıbbın ve aklın dâhisiydi. Modern bilimin ve modern tıbbın kurucu babası olarak kabul edilen Avicenna yani İbn Sina’nın hayatı.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here