Güney Kıbrıs’ta bir camiye Bizans bayrağı asıldı..

0

Güney Kıbrıs’ta bir camiye Bizans bayrağı asıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yaptığı yazılı açıklamada, KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay’dan konuya ilişkin bilgi aldığını ve Larnaka’daki camiye Bizans bayrağı asıldığını ifade etti. Akıncı, “Belli ki provokasyondan medet uman birileri var. Leymosun’daki caminin kundaklanma girişiminden sonra bu eylem de küçümsenmemeli ve Rum yönetimi, yapanların peşini bırakmamalıdır.” ifadesini kullandı.

Başbakan Ersin Tatar da Facebook’tan yaptığı açıklamada, Rum kesiminin Tuzla köyündeki camiye Bizans bayrağının asılmasını kınadı. Rum kesiminde son bir haftada ikinci kez camilere yönelik tahrikler yapılmasının olağan karşılanamayacağını ve geçiştirilemez olduğunu vurgulayan Tatar, şunları kaydetti:

“Limasol’da bulunan Köprülü Camisi’nin avlusuna molotofkokteyli atılıp, duvarlarına İslam ve göçmen karşıtı yazıların yazılmasının ardından bu kez de Larnaka’da bulunan Tuzla Camisi’nin duvarına Bizans bayrağı asılmasını şiddetle kınıyor, Rum yönetimini derhal İslam karşıtlığını durduracak tavrı ortaya koymaya çağırıyorum.”

Tatar, suçluların derhal yakalanması ve gereken önlemlerin alınması gerektiğine işaret ederek “Bu çağda, hala ırkçı, faşizan eylemlere başvurulması, başvuranlara göz yumulması asla kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Dolayısı ile Rum yönetimini aklı selim ve uyarılarımızı dikkate almaya davet ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Gereğinin yapılmasını hassasiyetle talep ediyoruz”

KKTC Din İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı haber sitelerinde Larnaka’daki Tuzla Camisi’ne Bizans bayrağı asıldığına dair görüntülü haberlerin yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, “Bizi oldukça üzen konu bilgimize geldikten sonra Religious Track Ofisi aracılığıyla başta Başpiskoposluk olmak üzere yetkililerden konunun takibi ve izahını istedik. İlgili ofis aracılığıyla bize Başpiskoposluğun Larnaka’daki ilgili birimlerinden konunun ciddiyetle araştırılmasını istediği iletildi.” ifadelerine yer verildi.

Din İşleri Başkanlığının Rum kesimindeki temsilcisinin durumu yerinde görmek ve incelemek üzere ilgili camiye gönderildiği aktarılan açıklamada, görevlinin camiye vardığında yaptığı inceleme sonrasında asılı bayrağın indirilmiş olduğunu raporladığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Haber sitelerinde yer alan bu son derece tehlikeli ve çirkin görüntülerin yetkililerce ivedilikle ve ciddiyetle araştırılarak konunun açığa çıkartılmasını ve sonuca bağlı olarak gereğinin yapılmasını hassasiyetle talep ediyoruz.”

Rum kesiminde Limasol’da bulunan ve Din İşleri Başkanlığına bağlı Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi’ne 1 Haziran’da üç molotofkokteyli atılmış ve cami duvarına spreyle göçmen ve İslam karşıtı ifadeler yazılmıştı.

Türkiye’den tepki

Olayı kınayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından şunları yazdı: “Larnaka’da Tuzla Camisi’ne asılan Bizans bayrağı ile yine tahrik ve provokasyon. Rum yönetimi, adanın güneyinde son dönemde birtakım karanlık odaklar tarafından diriltilmeye çalışılan Türk ve İslam karşıtlığını cesaretlendirmeye son vermeli ve bu hastalıklı zihniyetin önüne geçecek önlemleri süratle uygulamaya koymalıdır.”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Güney Kıbrıs’taki Tuzla köyünde bulunan bir camiye Bizans bayrağı asılmasını şiddetle kınadı. Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Güney Kıbrıs’taki Tuzla köyünde bulunan camiye Bizans bayrağı asılmasını şiddetle kınıyoruz. Rum yönetimi, İslam düşmanlığına son vermeli. İslam düşmanlığını teşvik edenler, himaye ettikleri faşistlerin yol açacağı belalarla er geç yüzleşirler.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Güney Kıbrıs’ta bir camiye Bizans bayrağı asılmasını kınadı. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Kalın, şunları kaydetti: “Kıbrıs Limasol’daki Köprülü Camisi’nin avlusuna molotofkokteyli atılmasının ardından Larnaka’daki Tuzla Camisi’nin duvarına Bizans bayrağı asılmasını şiddetle kınıyor ve Rum yönetimini derhal failleri bulmaya davet ediyoruz. İslam düşmanlığına müsamaha gösterilemez.”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Güney Kıbrıs’ta bir camiye Bizans bayrağı asılmasını kınadı. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Erbaş, şunları kaydetti: “Güney Kıbrıs’ta camilere yönelik provokasyonlara maalesef bir yenisi daha eklendi. Tuzla köyündeki camiye yapılan çirkin saldırıyı kınıyorum. Toplumsal barışı hedef alan bu provokasyonlar bir an önce engellenmeli, yapanlara hak ettikleri cezalar en kısa sürede verilmelidir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here