Güneydoğu’da kuraklık sorunu..

0

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Güneydoğu’da yaşanan kuraklığı Meclis gündemine taşıdı. “Temel geçim kaynağı büyük oranda tarımsal faaliyetlere dayanan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde büyük bir kuraklık sorunu baş göstermiştir.” diyen Paylan, şunları ifade etti:

“Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşinsanları Dernekleri Federasyonu’na ait çalışmada, bu kuraklığın geçtiğimiz 20 sene içinde yaşanan en büyük kuraklık olduğu ve bu kuraklık sebebiyle tarımsal ürünlerde yüzde 75 oranında kaybın gerçekleştiği ifade edilmektedir. Bu durum karşısında, bölge çiftçileri çok büyük bir mağduriyet içindedirler.

Eğer hemen harekete geçilmezse; yaşanan kuraklık ile birlikte, pandemi sürecinde zaten yalnız bırakılmış olan çiftçiler geri dönülemez bir çıkmaza girecektir. Çiftçiler; acil olarak bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini, kendilerine kuraklık desteği verilmesini ve borçlarının ertelenmesini talep etmektedirler.”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren Paylan, şu soruları yöneltti:

  • Güneydoğuda yaşanan kuraklığın farkında mısınız?
  • Zaten zor durumda olan çiftçileri vuran kuraklığa karşı eylem planınız nedir?
  • Kuraklığın vurduğu Güneydoğu çiftçisini destekleyecek misiniz?

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here