Gurbet’te bayram

0

‘Bugün bayram

Erken kalkın çocuklar

Giyelim en güzel giysileri

Elimizde taze kır çiçekleri

Üzmeyelim bugün annemizi…’ 

Bayram sabahlarında bizim evde rahmetli Barış Manço’nun hep bu şarkısı yankılanır. 

Ama bu bayram farklı. Belki erken kalkmak istemeyecek çocuklar, belki anne-babalar için de aynı durum olacak. 

Çünkü bu bayram farklı. 

Reklam

Gurbette olmama rağmen bayram günlerinde ‘gurbette bayram’ diye yazı kaleme almayı hiç düşünmedim. İnsanın kendi kararıdır gurbette olmak ve bundan dolayı da artısına-eksisine katlanmak zorundadır. ‘Ajitasyon yapmaya gerek yok’ demişimdir hep. Gurbette bayram acındırması yapanlara da, ‘madem öyle gurbeti yaşamak zorunda değilsin’ derim. 

Ama bu bayram hepimize gurbet olduğu için durum farklı. 

Bayram namazları olmadı, büyüklere ziyaretler olmadı. Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımız da, biz yurt dışında yaşayanlar gibi, bayramı gurbette gibi yaşayacaklar. 

Sizler de bizler gibi, telefonlara sarılıp büyüklerinizi, yakınlarınızı arayacaksınız. Telefonla da olsa onların sesini duyup bayramlarını tebrik edeceksiniz. 

Bayram vesilesiyle Afganistan’da ateşkes ilan edilmiş. Müslümanlar bayram sebebiyle savaşmaya ara vermişler! Ne ilginç… Okurken garip oluyorum ama kanıksadık, kolektif bilincimize etki etmez oldu. 

Bayramda evlerimizdeyiz. 

Evde olmak zor olsa da, düşünmek ve tefekkür etmek için yeterli vaktimiz olacak. 

Düşünmek…. 

Reklam

Tefekkür etmek…

Kendimizi, İslam dünyasını, Müslümanları, dünyamızda yaşayan diğer insanları, fakirleri, yokluk içinde olanları, sıkıntı yaşayanları, yakınlarını kaybedenleri, acı çekenleri, Ramazan’da ve bayramda camilerin neden boş kaldığını… 

Dertlenmeden düşünmek. 

Geleceğe bakıp enerji dolu bir şekilde ümitli olmak. Eğer o enerjiyi hissetmiyorsanız, çocuklarınıza bakın. Onların heyecanına, enerjisine ve çocuk hallerine eşlik edin; emin olun o enerjiyi siz de hissedeceksiniz. 

Çocuklar geleceğimiz. 

Çocuklarımızın mutluluğu için mutlu olalım. 

Olumlu düşünerek, onlarla vakit geçirelim. Bu, hem onlara, hem bize ve hem de yaşı ileri olan büyüklerimize çok iyi gelir diye düşünüyorum. 

Ramazan Bayramı’nız kutlu ve mutlu olsun… 

Rabbim cümlemize daha nice bayramlar nasip etsin…. 

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

Bayram videosu:

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here