Güvenlik Güçleri İntihar Verisi Toplama Yasasını onayladı..

0

ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki güvenlik güçlerinin intihar girişimlerinin bir veritabanında toplanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

Siyahi George Floyd’un gözaltı esnasında öldürülmesinin ardından “polis reformu” tartışmalarının sürdüğü ABD’de polislerin psikolojik sorunları da bu bağlamda konuşulan konuların başını çekiyor. Beyaz Saraydan yapılan açıklamada, Trump’ın “Güvenlik Güçleri İntihar Verisi Toplama Yasası” başlıklı yasa tasarısını kabul ettiği duyuruldu. Yasa kapsamında, güvenlik güçleri ve polislerin intiharları ve intihar girişimleri federal bir veri tabanında toplanacak.

Geçen yıl ekim ayında Senatoya sunulan tasarı, 14 Mayıs’ta Senato, 27 Mayıs’ta Temsilciler Meclisinde onay almış ve yasalaşmak üzere Başkan Donald Trump’ın imzasına sunulmuştu.

Esad rejimine yaptırım uygulanacak

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Trump yönetiminin, Suriye’de rejimin askeri zafer kazanmasını engellemek, rejimi ve müttefiklerini müzakere masasına döndürmek için yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

Craft, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, ”Trump yönetimi yarın Esad rejiminin askeri zafer elde etmesini önleme ve rejimi ve müttefiklerini BM denetimindeki siyasi sürece döndürme konusunda kararlı adımlar atacak.” dedi. ABD’nin, Esad rejimini, vahşet ve insan hakları ihlallerini gerçekleştirmek için kullandığı gelir kaynaklarından mahrum bırakmayı hedeflediğini belirten Craft, bu şekilde barış umudunun ve siyasi sürecin önündeki engellerin kalkacağını ifade etti.

Craft, yaptırımların ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen aralık ayında imzaladığı ”Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası” kapsamında uygulanacağını, yaptırımlarla rejimin kendi halkına karşı vahşetini destekleyen ve finanse edenleri caydırmayı hedeflediklerini söyledi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here