Halep’te kan döken üç ülkeye bir kadın bağırıyor: “Sizlerde hiç utanma, arlanma yok mu?

1

Yine ne varsa kadınlarda var.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Temsilcisi bir kadın: Büyükelçi Samantha Power.

Yeni seçilen başkan, Donald Trump, Suriye’de olan bitenle ilgili olarak, herhalde Rusları kızdırmamak için, fazla ses çıkarmazken, dün, hem de karşısında oturan üç ülkenin temsilcilerinin gözlerinin içine bakarak, ”Sizde hiç utanma, arlanma yok mu?” diye sordu.

Esad rejiminin.. Rusya’nın.. İran’ın temsilcilerinin yüzüne..

Biri ev ev dolaştırdığı askerlerine karşılarına çıkanı öldürme izni vermiş.. Diğeri, tepeden yağdırdığı bombalarla Halep diye bir kent kalmayacağına her yeri tahrip etmiş.. Öteki de, bu kan gölüne ses çıkarmadığı gibi, hiç değilse kısa süreli bir ‘ateşkes’ ilân edilsin de kadınlar ve çocukların güvenli bir koridordan kentten tahliyesi yapılsın talebini reddediyor…

Bir kadına, hem de Amerika gibi geçmişinde kan bulunan bir ülkeyi temsil eden bir kadına düşüyor Halep’i savunmak…

Şunları söylemiş Powell:

Esad rejimi, Rusya ve İran.. Sizin güçleriniz ve uzantılarınız bu cürümleri işliyor. Sizin varil bombalarınız, füzeleriniz, hava saldırılarınız, Halep’teki milislerinizin onbinlerce sivilin boyunlarına her an daha da daralttığınız halatı geçirmesine müsaade etti.

”Sizin halatınız.. BM’nin üç üye ülkesi sivillerin boynuna halatı dayadı. Utanmalısınız. Utanmak yerine, görünüyor ki, olan-biten sizi cesaretlendiriyor. Yeni saldırınızın kumpasını planlıyorsunuz. Hiç utanma bilmez misiniz sizler?”

”Gerçekten sizi utandıracak hiçbir şey yok mudur? Sivillere karşı uygulanan barbarlık, bir çocuğun infaz edilmesi, bunlar da mı size ürperti vermiyor? Bir parçacık bile mi? Yalana başvurmayacağınız veya kendinizi mazur gösterme çabasına girmeyeceğiniz hiç mi bir şey yok?”

Onlar namına bizler utandık…

Bu sözleri bizim BM’deki temsilcimizin söylemesi ne kadar şık olurdu.

İngilizce bilenler için Samantha Power’ın konuşması:

 

 

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here