Halk AKP’nin yolsuzluğuyla, yoksulluğuyla ve yasaklarıyla mücadele ediyor..

0

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. “Partimizin ve kadınların demokratik mücadelesinden korkan iktidar darbe operasyonlarıyla kendi faşizmini ayakta tutmaya çalışıyor.” diyen Buldan, şunları söyledi:

“Ne yaparlarsa yapsınlar başaramayacaklar! Sonuç alamayacaklar! Kadınları ve halkımızı mücadeleden asla alıkoyamayacaklar. Kadınlara ve demokratik siyasete yapılan operasyonlar zorbalıktır, darbedir, kadın düşmanlığıdır. Bir kez daha şiddetle ve nefretle kınıyorum. Bu operasyonların amacı, kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini durdurmaktır. Kadınların örgütlülüğünü engellemektir.

Halkın gündemi işsizlik ve geçim derdi. Gençler özgürlük istiyor. Kadınlar, eşitlik istiyor, yaşam hakkının korunmasını istiyor. AKP ne yapıyor? Halkın bütün sorunlarını bir kenara atmış, kendi iktidar hesaplarıyla uğraşıyor. Vatandaş ekmek derdinde, AKP koltuk peşinde.

AKP, iktidara gelirken 3 Y ile, yani yolsuzlukla, yoksullukla ve yasaklarla mücadele edeceğiz demişti. Ama mücadele etmediler sadece yediler, yediler, yediler. Şimdi halk AKP’nin 3 Y’siyle yani yolsuzluğuyla, yoksulluğuyla ve yasaklarıyla mücadele ediyor.

İnançlar üzerinden siyaset yürütüyorlar. Hakikatlerin üzerini böyle kapatmaya çalışıyorlar. Halk iş ve aş istiyor, bunlar Ayasofya’yı gösteriyor. İnsanlar adalet diye haykırıyor, bunlar fetih diyor. Dolar ve enflasyon artıyor, bunların tek söylediği şey beka. Çoklu baro dedikleri yasa aslında çoklu AKP yasasıdır. Bunlarınki AKP’ye biat etmeyen tüm alanları kuşatma, ele geçirme ve AKP’lileştirme çabasıdır.

Muhalefetin, baroların, hukukçuların uyarılarını, önerilerini dikkate almadan bir yasayı Genel Kuruldan geçirdiler. Bu yasayla amaçları savunmayı çökertmektir, toplumu savunmasız bırakmaktır. Hedefleri; iktidarın hukuksuzluğunu savunan barolar oluşturmaktır. Hak ve adalet mücadelesi bu ülkede bitmeyecek. Adaletsiz bir yaşamı hiç kimse kabul etmeyecektir. Tutsak avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ölüm orucunda çok kritik bir eşikteler. Avukatlar bir an önce tahliye edilmeli, adil yargılanma talepleri yerine getirilmelidir.

Kadınların kazanımı olan İstanbul Sözleşmesine bile karşılar. Kadınların eşitlik talebine karşılar. İstanbul Sözleşmesini yok saymayı düşünüyorlar. Bu tam anlamıyla çağ dışılıktır, karanlığı dayatmaktır. Amaçları eril iktidarlarını kadınlardan korumaktır.

AKP kayyımlarının yolsuzluklarını toplasanız Diyadin’den Ankara’ya yol olur. Bizim belediye eşbaşkanlarımız çalmıyor, çırpmıyor; sınırlı kaynaklarla halka hizmet götürüyor. AKP bundan rahatsız. Kayyım atadıkları belediyeleri hırsızlığın, yolsuzluğun merkezi yaptılar.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here