Hamas’ın Yeni Lideri Kim Olacak?

0

Kuruluşunun 30. yılında Hamas yeni liderini seçecek. 20 yıldır liderlik eden Halid Meşal’in aday olmayacağını açıklaması üzerine seçimler için iki isim ön plana çıkmakta: Gazze merkezli eski Hamas Başbakanı İsmail Haniye ve Genel Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk.

Hamas’ın kurucularından Şeyh Yasin’in özel asistanı olarak tanınan, 2004 yılından sonra Gazze’de göze çarpan bir kişilik olan İsmail Haniye 2006 seçimlerinde en fazla oyu alarak Başbakan olmuştur. Halkta önemli bir tabanı bulunan Haniye, Hamas’ın askeri kanadı tarafından da ılımlı biri olarak görülmekte. Ancak Haniye’nin dış politikadaki tecrübesizliğinden dolayı seçilmesi halinde Meşal’in Haniye’ye yardımcı olması beklenmektedir. Haniye’nin seçilmesi durumunda Hamas’ın tüm Filistinlileri temsil eden bir program izlemek yerine Gazze’ye odaklanmış bir siyaset yürüteceği belirtilmekte.

Hamas’ın siyasi kanadının kurucularından olan Musa Ebu Merzuk’un ise daha geniş kapsamlı bir politika izleyeceği ifade edilmekte. Filistinlileri İran, Mısır ve  Körfez ülkelerinde savunan Merzuk, Fetih ile yürütülen müzakerelerde önemli bir figür olarak bilinmektedir. Mısır ile iyi ilişkilere sahip olmasından dolayı Merzuk, Hamas’ın geleceğinde Mısır’ın önemli olduğunu düşünenler için ideal bir aday olarak ortaya çıkmaktadır.

Kim seçilirse seçilsin Halid Meşal’in yine de önemli bir figür olarak etkinliğini sürdürmesi ve kendisinin yerini olacak kişiye yardımcı olması beklenmekte. Ayrıca, Meşal’in Hamas’ın önemli karar mercii olan Şura Konseyi’ne seçilmesine kesin gözüyle bakılmakta.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here