Hannover Belediyesi’ne kayyım atanır mı?

0

Dünkü yazımda sizlere duyurmuştum: Hannover Büyükşehir Belediye Başkanlığını Türk kökenli Belit Onay kazandı. Yeşiller böylece 73 yıllık SPD dönemini bitirdiler. Dile kolay tam 73 sene. 

SPD, Merkel’in partisi CDU ile koalisyonda ve iktidarda, yani anlayacağınız ülkeyi yöneten parti. SPD’li Olaf Scholz, Başbakan Merkel’in yardımcısı ve ekonomiden sorumlu bakan. İktidarda olan SPD Hannover’deki seçim sonuçlarına kızıp, kayyum atanmasını ister mi? 

Bu soruyla ilgili yorumlarınızı sona bırakalım, Türkiye’ye dönelim ve konuşulan konulara bir göz atalım, ne dersiniz. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD’ye gitsin mi, gitmesin mi? 

Mustafa Kemal Atatürk’ü andığımız 10 Kasım’dan sonra başlayan diğer bir tartışma: Atatürk ticareti. 

Kim daha Atatürkçü, CHP mi, Ak parti mi? 

Solculardan hangisi daha solcu ve Vatan partisi hangi tarafın solcusu? 

Birkaç gün önce de Bülent Arınç’ın demeci konuşuluyordu ve sonrasında feragat etti de konu kapandı. Konu neydi? KHK’lılar ve mağduriyetleri. 

Hadi yönetimde olanları anlarım. Benim anlamadığım muhalefettekiler. Ülkenin o kadar derdi, sorunu varken, tartışılan konulara bakınca aklıma gelen şey: ‘Bu insanlar normal düşünme yetisini mi kaybettiler?’

Ekonomi:

Ekonomik sebepler yüzünden insanlar intihar ediyorlar. Rakamlara bakalım mı? 

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı: 2065 TL; fakirlik sınırı ise 6725 TL. 

Aylık net asgari ücret: 2020 TL. Peki bu ne demek oluyor? 

Asgari ücretli açlık sınırının da altında gelir alıyor… Bu cümleyi büyük puntolarla ve koyu mu yazmak lazım acaba? 

Aylık 6725 TL’nin altında kazanan vatandaşlarımız FAKİR. Yani onlar zekat, fitre vermek zorunda değiller. Kurban kesmek ve hacca gitmek mecburiyetinde de değiller. Hatta onlara zekat verilmesi gerekir. 

Geliri 6725 TL ve altında olan insanlarımız için kendi ekonomik durumlarından daha önemli ne olabilir acaba? 

Hukuk ve Adalet:

Bülent Arınç’ın demeciyle KHK mağdurlarıyla ilgili konular daha da açılacak ve konuşulma imkanına kavuşulacaktı ama ne hikmetse Arınç fikrinden döndü ve konu kapandı. 

Gerçekten ne durumda KHK’lıların halleri? 

KHK’lılar denince en güzel örnek şehit olan polisimiz. KHK ile görevden atıldı, damgalandı. Meslekten ihraç edildi, terörle ilişkilendirildi. 16 ay cezaevinde tutuklu kaldı. Aslen Yozgat’lı olan Zekeriya Altunok, Doğubeyazıt’ta PKK’lıların saldırısında şehit oldu, yani öldü…

32 yaşındaydı. Eşi de muhtemelen 30 yaşındadır. Eşi ve iki çocuğu şimdi yetim…

Bu mudur KHK hukuku? 

Bunlar daha gün yüzüne çıkanlar. Daha nice insan hikayeleri var ve bu hikayeler romantik müzikle TV’lerde haber olmadıkları için bilinmiyor. 

Güncel konular: Rabia Naz, sokaklarda zabıtalarca tartaklanan vatandaşlar ve toplumdaki bireysel terör…

Hatırlar mısınız, bir de Nadira vardı, öldürüldü. Ne oldu ona gerçekten?

Bütün bunlar olurken iktidarda olanlara yakın kişilere verilen krediler, teşvikler ve borç yapılandırmaları… 

6725 TL ve altında gelir elde eden vatandaşların borçları da yapılandırılıyor mu? Bu vatandaşlarımız bunların üzerine düşünüyorlar mıdır acaba? 

Düşünmüyorlar. 

Çünkü başkalarının zenginliği bu vatandaşlarımızı memnun ediyor. Ve bundan dolayı da mutlular ve hep aynı partiye oy veriyorlar. İradelerini bu yönde kullanıyorlar. 

Yönetimde olanlar için ise durum zaten net: ‘Milletin iradesine saygı duyun’. ‘Milletin iradesine darbe vurulmaz’. ‘Milletin iradesi kutsaldır ve son sözü millet söyler’. 

Peki. 

Kayyım atanan belediyelerdeki şehirlerde yaşayanlar millet değil mi? 

Kayyım atanan belediyelerdeki şehirlerde yaşayan insanlar ikinci sınıf mı? 

Nerede millet iradesi? 

Muhalefet bu konularla ilgileneceğine, aklı başında değilmiş gibi ‘kim daha Atatürkçü’ tartışmasında enerji harcıyor. 

Bu millet, sizlere muhalefet olma görevini bu yüzden mi verdi? 

Bu anormalliklerle Almanya’ya dönüp bakınca, bir an insanın aklına şu soru geliyor: ‘Hannover belediyesine kayyım atanır mı ki?’ 

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

(Not: Vefatını üzüntüyle öğrendiğim bilim insanı Mümtaz Soysal’ı rahmet anıyorum. Mümtaz hoca iyi bir insandı. Rabbim iyilerle birleştirsin.) 

Önceki İçerikSen Yürüyeceksin, Bu Şehir (Üniversitesi) Yürüyecek Ardından
Sonraki İçerikAtlas Okyanusu kıyılarında 60 milyon euro değerinde 763 kilo saf kokain bulundu..
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen Sinan Eskicioğlu evli bir çocuk babasıdır. Almanca, İngilizce bilen yazarın şimdiye kadar yayınlanmış olan beş kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here