Hasar tespit ve temizlik çalışmaları devam ediyor..

0

Artvin’in Arhavi ilçesinde Kapisre Deresi’nin taşması sonucu çok sayıda iş yeri ve evin zarar gördüğü selin ardından hasar tespit ve temizlik çalışmaları, Türkiye’nin dört bir yanından gelen ekiplerin ve askerlerin desteğiyle sürdürülüyor.

Artvin Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinasyonunda yürütülen çalışmalar kapsamında ekipler, selden etkilenen Boğaziçi ve Cumhuriyet mahallerindeki iş yerleri ve evleri dolaşarak tutanaklarla hasar tespiti yapıyor.

Selin cadde ve sokaklara sürüklediği hafriyatın temizlenmesi için de DSİ ve Karayolları ekiplerinin yanı sıra çok sayıda belediye ve il özel idaresi ekiplerinin araç ve personel desteğiyle çalışmalara devam ediliyor.

Binaların bodrum katlarına dolan suyun vidanjörler yardımıyla boşaltıldığı ilçede, cadde ve sokaklar biriken balçık ve diğer malzemeler kamyonlara yüklendikten sonra suyla yıkanıyor.

Vatandaşların ev ve iş yerlerinde temizlik çalışması da devam ediyor. Bölgede görevlendirilen yaklaşık 500 asker de vatandaşların temizlik çalışmalarına yardım ediyor. Ev ile iş yerlerindeki sel sularının tahliyesi, balçık ve rüsubat temizleme çalışmalarını gerçekleştiren askerler, eşyaların taşınmasında da yardımcı oluyor.

Öte yandan, Türk Kızılay ve yardım kuruluşları su kesintisi olan bölgede vatandaşlara su ve yemek dağıtıyor.

Esnaf Tanju Fitos, önceki gün yaşanan sel dolayısıyla 10-15 dakika içerisinde su seviyesinin aniden yükseldiğini ve iş yerinin asma katına çıkarak kurtulduklarını söyledi.

Eşyaları kurtarmaya çalıştıklarını ama başaramadıklarını ifade eden Fitos, “Canımızı zor kurtardık. Devletimizden, askerimizden Allah razı olsun. İlk andan itibaren hemen geldiler ve çalışmalara başladılar. Selden bir saat sonra Süleyman Soylu Bakanımız buradaydı. Kendisi her şeyle birebir ilgilendi. Yapılması gereken her şeyi yaptılar.” diye konuştu.

Selden zarar gören Aynur Öztabak da derenin bir anda yükselmesi nedeniyle evden çıkamadıklarını belirterek, “Kaçmaya çalıştık ama komşularımız bize su geldiğini ve üst katlara çıkmamız gerektiğini söyledi. Canımızı zor kurtardık. Oğlumun akşam nişanı vardı, nişanı yapamadık. Her şeyimiz mahvoldu. Hayallerimizi yaşayamadık. Evimiz sular altında kalınca nişanımızı da yapamadık. Şimdi yaraları sarmaya çalışıyoruz. Elimizden bir şey gelmedi.” ifadelerini kullandı.

Serhat Altıntaş ise selden 3 dükkanının zarar gördüğünü kaydederek, kendilerine sahip çıkanlara teşekkür etti.

AFAD, sel ve su baskınları nedeniyle Artvin’in Arhavi ilçesinde 6, Murgul ilçesinde ise 9 vatandaşın mahsur kaldıkları yerlerden kurtarıldığını, Arhavi ilçesinden toplam 466 vatandaşın tahliye edilerek güvenli alanlara yerleştirildiğini bildirdi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamada, Arhavi ilçesinde 21 Temmuz’da akşam saatlerinden itibaren etkili olan aşırı yağış sonucu bölgede sel ve su baskınlarının meydana geldiği, Arhavi deresinin taştığı, ilçe merkezi ve köy yollarının etkilendiği anımsatıldı.

Sel nedeniyle yaralanan bir kişinin tedavi altına alındığı, Murgul ilçesinde ise kayıp bir kişinin arama çalışmalarının devam ettiği aktarılan açıklamada, bölgede AFAD, JAK, polis, jandarma, Kızılay ve STK ekiplerinden oluşan 706 kişilik personel ve 73 aracın görev yaptığı, 120 AFAD gönüllüsünün bu çalışmalara destek verdiği, ayrıca Kars, Ardahan, Gümüşhane, Sivas, Elazığ, Amasya ve Erzincan il özel idareleri ile Rize, Hemşin, İkizdere, Derepazarı, Pazar, Trabzon, Erzurum, Ardahan, Ağrı, Van, Giresun, Samsun, Sivas, Kars belediyeleri ve DSİ tarafından bölgeye 389 kişilik personel ve 170 araç sevk edildiği belirtildi.

AFAD tarafından bölgeye 5 milyon lira acil yardım ödeneği gönderildiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yaşanan sel ve su baskınları nedeniyle Artvin Arhavi’de 6, Murgul ilçesinde ise 9 vatandaşımız mahsur kaldıkları yerlerden kurtarılmıştır. Arhavi ilçesinden 466 vatandaşımız tahliye edilerek güvenli alanlara yerleştirilmiştir. Olası barınma ihtiyacı için Arhavi KYK Yurdu tedbir amaçlı hazırlanmıştır. Rize Fındıklı ilçesinde 4 vatandaşımız tahliye edilerek güvenli bölgelere yönlendirilmiştir.

Selden yoğun olarak etkilenen bölgede, 24 bin 500 adet ikram malzemesi, 108 bin 860 adet su ve 2 bin 500 kumanya dağıtımı yapılmıştır. 24 Temmuz tarihi itibarıyla 11 bin 910 kişilik sıcak öğle ve akşam yemeği hizmeti verilmektedir.”

Arhavi ilçe genelinde 80 trafonun arızalı olduğu ve 4 bin 289 aboneye enerji verilemediğinin saptandığı, 10 ekip 30 personel ile arızaların giderilmesi çalışmalarının devam ettiği ifade edilen açıklamada, ayrıca şu bilgilere yer verildi:

“Meteorolojiden alınan 22 Temmuz saat 06.00 verilerine göre; Hopa ilçesine 83 kilogram, Arhavi ilçesine 74 kilogram, Fındıklı ilçesine 79,6 kilogram, Çamlıhemşin ilçesine 64,9 kilogram ve Ardeşen Yeşiltepe4ye 64 kilogram yağış düşmüştür.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here