Hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 23’e yükseldi..

0

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 23’e yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump ise twitter hesabından “Bir kez daha İsrail Hamas ve İslami Cihat terör örgütlerinin ölümcül, yoğun roket saldırıları ile karşı karşıya. İsrail’i vatandaşlarını koruması konusunda yüzde 100 destekliyoruz. Gazze halkına: İsrail’e karşı bu terörist eylemler size sefaletten başka bir şey getirmeyecek. Şiddeti sonlandırın ve barış için çalışın. Bu olabilir.” paylaşımında bulundu.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyine düzenlediği saldırılarda 12 yaşındaki Abdurrahman Atiyye Ebu el-Cidyan’ın ve Abdurrahim Mustafa Taha Medhun’un öldüğü belirtildi. Açıklamada ayrıca Refah kentine yönelik saldırılarda yaralanan Hani Hamdan Ebu Şar’ın (37) da hayatını kaybettiği aktarıldı.

İsrail’in düzenlediği saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 23’e, yaralıların sayısı 154’e yükseldi. Öte yandan Filistinli grupların Gazze’den İsrail tarafına attığı roketler nedeniyle 1’i Filistin asıllı olmak üzere 4 kişi ölmüştü.

İsrail ordusu bölgedeki gerginliğin devam etmesi nedeniyle Gazze sınırına yakın bölgelerdeki okulların, kapatılmasına karar verdi. Yerel basındaki haberlere göre, Gazze sınırına 40 kilometre ve daha yakın mesafedeki tüm okullarda, eğitime, İsrail ordusunun isteği doğrultusunda ara verildi.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığından, İsrail savaş uçaklarının, Gazze’nin batısındaki İç Güvenlik Servisi binasını bombaladığı duyuruldu. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bizm, yaptığı yazılı açıklamada, saldırının binanın tamamen yıkılmasına neden olduğunu ifade etti. İsrail’in bu saldırısının azimlerini kırmayacağını belirten Bizm, İç Güvenlik Servisinin İsrail’le iş birliği yapanları ortaya çıkarma ve iç cephenin istikrarını koruma görevini yerine getirmeye devam edeceğini kaydetti.

İsrail uçakları ayrıca, Gazze’nin güneyindeki Es-Sabra Mahallesi’nde 11 katlı bir binayı da hedef aldı. Saldırı sonucu bina tamamen yıkılırken can kaybı yaşanıp yaşanmadığıyla ilgili bilgi verilmedi. Saldırı nedeniyle çevredeki ev ve iş yerlerinde de maddi hasar oluştu.

Gazze'de ateşkes sağlandı

Gazze’de ateşkes

Reklam

Filistin’de Hamas Hareketi’ne bağlı el-Aksa televizyon kanalında geçen habere göre Filistinli gruplar ile İsrail arasında ateşkes anlaşmasına varıldı. Adını vermek istemeyen bir kaynağa dayandırılan haberde ateşkesin yerel saatle 04:30’da başlayacağı kaydedildi.

Öte yandan Gazze’deki silahlı gruplardan “Halk Direniş Komiteleri” adına konuşan Ebu Mücahid el-Brim, BM ve Mısır’ın ateşkes için ortaya koyduğu çabaların sonuç getirdiğini, bunun pazartesi sabah saatlerinden itibaren uygulamaya gireceğini söyledi.

Gelişmeye ilişkin İsrail tarafından henüz bir açıklama yapılmazken, ateşkes görüşmelerine katılan İsrailli bir yetkili geçen gece yaptığı açıklamada, görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini, birkaç saat içinde ateşkes ilanının mümkün olabileceğini duyurmuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here