Hayatını kaybedenlerin sayısı 35’e yükseldi..

0

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Elazığ’daki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 35’e yükseldiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Elazığ Valiliği’nde basın toplantısı düzenledi. “4 büyüklüğünün üzerinde 20 artçı deprem meydana geldi. O saatten bu saate kadar 678 artçı deprem meydana geldi. Artçı depremler devam ediyor.” diyen Soylu, enkaz altında kalan 45 vatandaşın kurtarıldığını söyledi.

“Artçı depremler devam ettikçe vatandaşımızın endişe duyması normaldir, bu konudaki ihtiyaçların giderilmesi de bizim temel görevimizdir.” diyen Soylu, şöyle devam etti: “Bölgeye şu ana kadar 10 binin üzerinde çadır sevk ettik. 6 bin 455 çadırın da kurulumunu hem Malatya hem de Elazığ’da sağladık. Türkiye’den şöyle bir talebimiz var; AFAD yönlendirmeyi yapmadan kimse Malatya ve Elazığ’a kendi başına bir şey göndermesin.”

“Elazığ’ın içerisinde, Pötürge, Sivrice, Doğanyol ve Maden’de hasarlı, az hasarlı bütün binalar, Bakanlığımız tarafından taranacaktır. ” diyen Soylu, “Evi sağlam olmayana kira yardımını hemen vereceğiz.” açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanı Soylu, “Depremden etkilenen, yaralanan, hayatını kaybeden ve maddi hasarlı olarak dışarıda kalan ailelere direkt olarak aile başı verilecek nakit yardımı yarın sabah itibariyle kaymakamlıklarımız marifetiyle valiliklerimiz koordinasyonunda sağlanacaktır.” dedi.

Deprem bölgesiyle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hastanelerimizde tedavileri devam eden yaralılarımızın sayısı 104’e kadar düştü.” açıklaması yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ise “Elazığ merkez ve Sivrice ilçesinde 31 yıkık, 249 ağır hasarlı, 56 orta hasarlı 349 da az hasarlı bina tespit ettik.” diye konuştu. Kurum, “Depremden etkilenen 58 yerel yönetimden 52’sindeki altyapı tesislerinde herhangi bir zarar söz konusu değildir.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here