HDP, bu ülkenin demokratik mücadelesinin köşe taşıdır, diz çöktürülemez..

0

HDP Sözcüsü Ebru Günay, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

“Toplumsal sorunlarımız ağır, iktidar toplumu gittikçe daha fazla cendereye sürüklüyor, bu yönetim zihniyeti toplumsal değerleri çürütüyor, haksızlık ve hukuksuzluk diz boyu, topluma açlık ve sefaletin en katmerli hali yaşatılıyor ama bütün bunlara rağmen umutlarımız dip diri, geleceğe olan inancımız her zamankinden daha büyük. Çünkü HDP gibi bir mücadele kurumu var.” diyen Günay, şöyle devam etti:

“Dün partimizin 8’inci Kuruluş yıl dönümünü kutladık. Bundan tam sekiz yıl önce, Türkiye halklarına nefes aldırmayı amaçlayan, demokratik bir gelecek inşası için toplanan bizler; HDK kararıyla partimiz HDP’yi kurduk. Tekliğin değil, çokluğun partisi olmak için yola çıktık. Sistem partilerine karşı gerçek bir alternatif olduk, Türkiye siyasetinde ezberleri bozduk, dengeleri değiştirdik. Umut olduk, özgür ve eşit bir birliktelik için siyasetin yozlaştığı bir iklimde sahnedeki yerimizi aldık! Üçüncü yol siyasetiyle kısa sürede yenilmez denileni yendik, iktidarları sarstık ve başka bir yaşam mümkün dedik.

Meclis ve sokak siyasetini aynı anda ve coşkuyla yürütmek için yola çıktık. HDP’nin 8. Yılı; Türkiye halklarına, kadınlara, gençlere, çocuklara, bu ülkenin tüm renklerine, emek veren ve bedel ödeyen yoldaşlarımıza, bizimle yan yana duran dostlarımıza bir kez daha kutlu olsun!

Son beş yıldır karşı karşıya kaldığımız amansız baskıya rağmen dimdik ayaktayız ve faşizme karşı mücadeleyi sürdürüyoruz. Sadece oy verdiği için baskılara maruz kalan, bombaların, katliamların hedefi olan, yaşamını yitiren, tutsak olan, sürgün edilen, sivil ölüme mahkum edilmiş yüzbinlerce emekçinin alın teri rehberlik ediyor bizlere. Partimizin 8. Yılında bu vesileyle demokrasi şehitlerine olan bağlılığımızı bir kez daha yeniliyor ve bu yılı her biri birbirinden değerli yoldaşlarımıza adıyoruz.

HDP, bu ülkenin demokratik mücadelesinin köşe taşıdır, temel direğidir, teslim alınamaz, diz çöktürülemez. Halklarımız umutsuzluğa kapılmasın, biz bu zamana kadar yapılanlara nasıl direndiysek bundan sonra yapılacak olanlara o kararlılıkla direneceğiz. İlmek ilmek adaleti, demokrasiyi, özgürlüğü hep birlikte halkımızla birlikte öreceğiz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here