HDP Eş Genel Başkan Buldan: Erken seçim kaçınılmazdır

0

HDP Eş Genel Başkan Pervin Buldan, İstanbul Pendik’te tekstil atölyelerinde çalışan işçilerle buluştu. “Bayram ve pandemi koşullarına rağmen insanlar burada çalışmak zorunda.” diyen Buldan, şunları söyledi:

“Eğer bir kapanma olacaksa, pandemi kısıtlamaları varsa bu herkese uygulanmalıdır; haklardan herkes eşit bir şekilde faydalanmalıdır. Bir kesim çalışarak başka bir kesim eve kapanarak bu süreci atlatamayız. Bu kapanma çerçevesinde insanlar ekmek parası kazanmak için mecburen çalışmak zorunda kalıyorsa eğer bunu düşünmesi gereken tek bir yer, tek bir mevki makam vardır o da Saray’dır, bu ülkenin cumhurbaşkanıdır.

Kendilerinin kapanırken insanlara ‘pandemiyi düşünelim’ çağrısı yapanlar başka bir kesimin çalışmasına göz yummamalıdır. Sizlere yaşamanızı idame edebilecek düzeyde bir gelir verilmesi sizlerin de evinizde kapanmasına katkı sunacaktır. Ancak böyle yapılmıyor, böyle düşünülmüyor.

İşçinin, emekçinin, kadının salgın koşullarında her gün işyerinde çalıştığı, alın teri döktüğü, emek sarf ettiği bir düzenin, bir ortamın bu ülkeye faydası yok. Biz başta kadınlar olmak üzere Türkiye’deki tüm işçi ve emekçi kesiminin pandemi koşullarında yaşadığı bütün sıkıntıları biliyoruz ve bunun tedbirlerinin alınması için çağrılar yapıyoruz. Ancak yaptığımız çağrılara Cumhurbaşkanı başta olmak üzere bu ülkeyi yönetenler, AKP hükümeti cevap vermekten kaçınıyor. Çünkü yanlış yaptıklarını aslında kendileri de biliyor.

Ama kendi rantları için, kendi gelecekleri için söz kurmaktan çekiniyorlar. Biz halkımız nerede haksızlığa uğramışsa, kadınlar nerede haksızlığa uğramışsa, nerede bir hukuksuzluk varsa, nerede alın teri sömürülüyorsa, nerede işçilerin emeği sömürülüyor ve talan ediliyorsa HDP olarak oradayız ve orada olmaya devam edeceğiz.

İnanın en erken seçimde AKP hükümeti artık gidicidir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Artık Türkiye toplumu AKP’nin bu ülkeyi nasıl yönettiğinin farkındadır. İnsanların AKP’nin yalanlarına artık karnı toktur. Türkiye’yi bugün uçurumun kenarına getiren, bir iflasla baş başa bırakan ve kendi geleceğini düşünmekten başka birşey yapmayan AKP hükümetine en etkili cevabımızı elbette seçim sandıklarında vereceğiz. Buradan ben de çağrı yapıyorum: Erken seçim kaçınılmazdır.

Çünkü bu ülkeyi artık yönetemiyorlar. Biz de HDP olarak her zaman ifade ettiğimiz erken seçim çağrısını bir kez daha yapıyoruz. Türkiye halklarının ortak geleceği için, işçi ve emekçilerin hakkı için, kadınların hakkı ve hukuku için, gençlerin çocukların yarınları ve geleceği için bu erken seçimin şart olduğunu ifade ediyoruz. Hiç kimse herhangi bir kaygı ve kuşkuya asla kapılmasın. Başaracağımıza inanıyoruz. Başarı bizim olacak. Türkiye halkları hep birlikte başaracak ve kazanacak bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Ben bir kez daha Ramazan Bayramınızı kutluyorum, ailelerinize, sevdiklerinize sevgi ve selamlarımızı gönderiyorum. Hep birlikte kazanacağımız günler yakındır. Sizlere başarılar diliyorum.”

HDP Genel Merkezine yönelik saldırı hakkında ise Buldan, şöyle konuştu: “Genel Merkezimiz başta olmak üzere yapılan hiçbir saldırı birbirinden bağımsız değildir. İnsanların kendi başına karar verdiği saldırılar değildir. Bu saldırıların arkasında İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere hükümet vardır. O yüzden HDP’ye yapılan her bir saldırının failinin ve kışkırtıcısının kim olduğunu bizler biliyoruz. Bu saldırılar Türkiye’ye hiçbir şey kazandırmaz. Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olan HDP’nin genel merkezine yapılan saldırı da 3 kişinin aldığı kararla gerçekleşen bir saldırı değildir.

Bu saldırının arkasında kimler varsa, azmettiricisi kimse bunların ortaya çıkması elzemdir. Bir an önce bunların ortaya çıkması ve soruşturulması ve cezalandırılması gerekmektedir. İçişleri Bakanının acilen istifa etmesi gerekmektedir. Çünkü HDP küçük ve basit bir parti değildir. Türkiye’nin üçüncü büyük partisidir, milyonlarca insanın oyunu alan bir partidir. Oraya saldırı o kadar kolay olmayacaktır, olmamalıdır. Bu saldırıları şiddetle kınıyoruz, azmettirici güçlerin ortaya çıkarılmasını talep ediyoruz.”

“Kudüs’te bir insanlık suçu işleniyor, bu konuya ilişkin değerlendirmeleriniz nedir?” şeklindeki bir soruya ise Buldan, şöyle karşılık verdi: “Bu konuya ilişkin açıklamalar yaptık. Özellikle İsrail’in Filistin’e saldırması meselesi çok sıradan, basit bir mesele değil. Ortadoğu’daki dinlerin, mezheplerin, halkların birbiriyle çatışmasını körükleyen güçler olduğunu biliyoruz. HDP olarak mutlaka bu sorunun da müzakere ve diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. O yüzden orada yaşanan her bir sorunun müzakere ve diyalog yoluyla çözülebileceğini ifade ediyoruz. Bu çağrımızı HDP olarak yaptık bunu yineliyoruz.

Sadece İsrail’in Filistin’e saldırısı değil bugün Ortadoğu’da birçok yerde saldırı, çatışma ve savaş hali var. Bu çatışmaların belli bir yerinde Filistinliler, belli bir yerinde Kürtler var, belli bir yerinde de başka kesimler var. Bu saldırıların, çatışmaların, savaşların Ramazan döneminde yapılması mutlaka ama mutlaka eleştirilmesi ve lanetlenmesi gereken ayrı bir konudur. Bütün bu saldırıların müzakere, diyalog yoluyla ve barışla sonuçlanması Ortadoğu’nun geleceği açısından önemlidir. HDP olarak bu çağrımızı yineliyoruz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here