HDP Eş Genel Başkanı Buldan: İktidar ne yaparsa yapsın hakikatin sesini kesemeyecek

0

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Meclis’te Parlamento Kadın Grubu Toplantısında konuştu. Gazetecilerin tutuklanmasına tepki gösteren Buldan, şunları söyledi:

“Bu ülkede gazetecilere yönelik hukuk dışı tutuklamalar devam ediyor. Geçen hafta gazeteciler, yazarlar tutuklandı. AKP yargısı eliyle gerçekleştirilen bu hukuk dışı tutuklamaları kınıyoruz. Biliyoruz ki iktidar ne yaparsa yapsın hakikatin sesini kesemeyecektir. Gerçekler karanlıkta kalmayacaktır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanımız sevgili Selçuk Mızraklı’ya AKP mahkemelerince 9 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Bu karar hukuk dışıdır, siyasidir, gayrimeşrudur ve halk iradesine bir saldırıdır. Asla tanımıyoruz. Selçuk Başkan, kayyım yolsuzlukları ve hırsızlıklarını ortaya çıkardığı için hedef alındı.

Hırsızlık yapanlar dışarıda elini kolunu sallaya sallaya gezerken, hakikatin sesi olan Selçuk Başkanı tutuklayıp ceza veren zihniyet, şunu iyi bilsin ki bu devran böyle sürmeyecektir. Bu devran böyle devam etmeyecektir. Halk iradesine kelepçe vuranlar elbet gerçek adalet önünde tüm bu hukuksuzlukların hesabını teker teker verecekler ve adaletten kaçamayacaklardır.

Kaybetmeye yüz tutmuş AKP-MHP bloğu iktidarlarını sürdürebilmek için savaş, yıkım ve talan politikasını olanca hızıyla sürdürmektedir. İçeride toplumla, kadınlarla mücadele halindeler, dışarıda Suriye’yle savaş içerisindeler. Evet, İdlib’de yaşanan savaş halkların tercihi değildir. Bu, iktidarın ayakta kalma çabasıdır. AKP iktidarı başından beri mezhepçi bir politikayla çeteleri destekleyerek Suriye’de bir yönetim değişikliğini hedefledi. Uluslararası güçlerin payandası haline gelerek Suriye iç savaşının derinleşmesinde rol oynadı. Amaçları; bir yandan kendi tekçi iktidarlarını ayakta tutmak diğer yandan da Kürtlerin Suriye’de söz sahibi olmasını ve temsil edilmesini engellemektir.

Evet, savaşta ısrar eden devlet ve siyaset akılsızlığının bedelini ne yazık ki halklar ödüyor, ödemeye devam ediyor. Mültecilerin yaşadığı dram, savaş politikalarının ağır bir sonucudur. Mülteciler zorla, tehditle ülkeden gönderilmekte, Türkiye’den gitmeleri için ırkçı saldırılar organize edilmektedir. Karşı taraftan ateş açılmakta, mülteciler vurulmakta, sınırın bu tarafından da gaz bombası atılmaktadır. Çoluk çocuk, kadın botlarla adeta ölüme gönderilmektedir. Bu yaşananlar tam bir insani krizdir. İnsanlığın ayaklar altına alındığının bir göstergesidir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here