HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Suçları çok büyük, boğazlarına kadar harama battılar

0

HDP, 8. kuruluş yıldönümünü Bostancı Gösteri Merkezi’nde kutladı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bu devlet sisteminin demokrasi, adalet ve barışa dayanan yeni bir demokratik kurguya acil ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Üniversitelerde dirsek çürüten gençler, yarınlarına umutsuz bakmasın, umudunda güzel yarınları görsün diye mücadele ediyoruz.” diyen Buldan, şunları söyledi: “Bu ülkede herkesin karnı doysun, hiç kimse aç yatmasın, işsiz ve çaresiz kalmasın istiyoruz. Ülke kaynaklarının paydaşı üç, beş yandaş değil 82 milyon olsun diye uğraşıyoruz. Ormanlar, dereler, akarsular, talancıların değil, doğanın olsun diyoruz. İşte bu nedenle HDP, yaşamsal bir ihtiyaçtır. Halkın özgürlük ihtiyacıdır, barış ihtiyacıdır, adalet ihtiyacıdır. İşte bu nedenle iktidar vicdansızca, hukuksuzca HDP’ye saldırmaktadır. Binlerce arkadaşımızı haksızca tutukladılar.

İktidar hesaplarını ters yüz ediyoruz. HDP’nin sayesinde bu arada bu hükümet matematiği de öğrendi. Çünkü iktidarları için her gün toplama, çıkarma, çarpma, bölme yapıyorlar. Ama her defasında HDP’ye çarpılıyorlar. 50+1 hesapları bir türlü tutmuyor. Tutmayacak da. Yanlış hesap halktan dönüyor! 7 Haziran’dan, 31 Mart’tan dönüyor! Kendileri kaybettikçe bizim başarma, toplumun gelecek umudunu kırmak istiyorlar. Ama çok yanılıyorlar! HDP, asıl bu iktidarın başarma umudunu her gün, her saat, her dakika kırmaktadır. 7 Haziran’da kırdık, 31 Mart’ta kırdık, 23 Haziran’da kırdık! Ve kırmaya da devam edeceğiz. Haziranlar bizimdir! Onların olmayacaktır! Başarılar bizimdir. Halkımızındır. Demokrasi de bizim olacak, barış da bizim olacak, özgürlükler de bizim olacaktır. İnanın ki HDP’ye baktıkça kaybedişlerini görüyorlar. HDP’ye baktıkça demokrasinin gelişini görüyorlar.

Kaybettiklerinde çok büyük hesap vereceklerini biliyorlar. Çünkü suçları çok büyüktür. Altından kalkamayacakları büyük yolsuzluklar yaptılar. Boğazlarına kadar harama battılar. İtiraz eden herkesi terörist ilan ettiler. Halkı kamplaştırdılar, nefreti yaydılar bu coğrafyaya bu ülke topraklarına. Dini istismar ettiler. Haramı yol bellediler. Halkın vergilerini israfa, savaşa, silaha harcadılar. Yoksul halka ise sabır dilediler. Toplumun üzerine resmen karabasan gibi çöktüler.

Ülkeyi bu uçurumdan kurtarmak zorundayız. Bu böyle gitmez. Onun için yolumuz uzun, sorumluluğumuz çok büyük. Hiç kimse bugünlere bakarak karamsarlığa ve umutsuzluğa kapılmamalıdır. Umutsuz ve karamsar olması gereken bizler değil bu iktidardır. Çünkü kaybedecekler! Başaramayacaklar! Buradan herkese, tüm Türkiye toplumuna çağrı yapıyorum: Bu iktidara daha fazla katlanmak, bunları sırtınızda taşımak zorunda değilsiniz! Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini çalan, sizin sırtınızdan kendi geleceklerini kurtarmaya çalışan bu haramilere dur demenin artık zamanı gelmiştir! Hep birlikte bu bozuk düzeni değiştirelim, insanca, eşitçe yaşamı birlikte kuralım diyoruz.

Sizlere dibi yaşatan bu kötülük düzenine siz de önünüze konan ilk sandıklarda dibi yaşatabilirsiniz! Bu güç sizin elinizdedir! İşte tüm mesele budur! Sizi unutanları, yok sayanları, size kibirle bakanları siz de unutmalı ve yok saymalısınız! Buradan tüm demokrasi güçlerine, ülkeyi ve toplumsal barışı dert edinen sorumlu herkese diyoruz ki, gelin birlikte bir yol açalım ve birlikte yürüyelim! Birlikte mücadele edelim! Faşizme karşı, yolsuzluk ve adaletsizlik düzenine karşı hep birlikte meydan okuyalım. Sözlerimi bitirmeden önce HDP’nin fikir sahibi olan İmralı Cezaevi’nde Sayın Abdullah Öcalan’a selamlarımı göndermek isterim.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here