HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Bu apaçık bir intikam operasyonudur.. Esasen siyasi bir karar olarak planlanmıştır

0

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, gözaltı operasyonlarına ilişkin açıklama yaptı. 5 yıldır devam eden darbe planının yeni bir uygulamasıyla sabaha uyandıklarını belirten Sancar, şunları söyledi:

“Bu sabah partimiz şahsında demokratik siyasete, demokratik siyaset üzerinden demokrasi umuduna darbe indirdi bu iktidar. Bu apaçık bir intikam operasyonudur. Yargı kararıyla uygulanıyor görünse de esasen siyasi bir karar olarak planlanmıştır. Yargı iktidarın sopası olarak kullanılmaktadır. Kaybettikçe saldırıyorlar, saldırdıkça daha çok kaybediyorlar. Seçimlerde bu iktidara, korkusunda haklı olduğunu gösterdik. O nedenle HDP’yi etkisizleştirmeye mümkünse yok etmeye azmetmişler ama bu çaba nafiledir.

6-8 Ekim olaylarının sorumlusu partimiz değildir. 6 yıldır uğraşmalarına rağmen bu olaylarda partimizin sorumluluğunu ortaya koyacak hiçbir delil gösterememişlerdir. Partimizi bu olaylardan sorumlu gösterecek makul, inandırıcı bir gerekçe ortaya koyamamışlardır. Bugün gözaltına alınan arkadaşlarım daha önce de aynı gerekçelerle gözaltına alındı, serbest bırakıldı. Bu iktidar bu kayıpların acısını içinden çıkaramamakta; bu acı, kine, nefrete dönüşmekte. Kin ve nefret de ‘intikam operasyonlarına’ gerekçe oluşturmaktadır.

31 Ağustos’ta ‘Barışa Çağrı Deklarasyonu’nu açıkladık. Barışın yolu, savaş politikalarına karşı kararlı mücadeleden geçer. Barışın yolu; faşist uygulamalara karşı, geniş bir mücadele blokunun oluşmasıyla açılır. Barış mücadelesi bizim için aynı zamanda savaş politikalarına ve faşizme karşı mücadeledir.

Bu operasyonlar, iktidarın ‘Barışa Çağrı Deklarasyonu’na çağrımıza yanıtını oluşturur. Biz barış dedikçe, paniğe kapılıyorlar. Bu iktidarı hayatta tutan politika savaştır. İktidar HDP’yi susturarak muhalefeti sindirmek ve topluma korku yaymak istiyor. HDP susmuyor, susmayacak. Topluma yayılmak istenen korku havasını kıracağımıza da inanıyoruz. Antifaşist blok çağrısını yeniliyoruz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here