HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Kan siyasetini, düşman siyasetini, talan siyasetini hep birlikte bitireceğiz

0

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar, HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu ve ESP üye, yöneticilerinin tutuklanmasına ilişkin basın açıklamasına katıldı.

“Bu operasyon aynı zamanda ortak mücadele iradesini kırmaya yönelik bir saldırıdır.” diyen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, şunları söyledi: “HDK Eşsözcüsü Sedat yoldaşımızın da alınması aynı zamanda halkların çatı örgütü ve mücadele platformu olan HDK’nin de hedef alındığını gösterir. Demokratik siyaset ve ortak mücadele Kürtlerin, ezilenlerin, mazlumların, kadınların, emekçilerin ortak mücadelesini hedef alan bir operasyonla karşı karşıyayız. Bunu durdurmanın tek yolu da ortak mücadeledir. Ortak mücadeleye saldırıyı ancak ortak mücadele ile durdurabileceğimizi biliyoruz. Bunun tecrübesini tarihte binlerce kere yaşamış insanlar olarak bizler de yaşadık.

Karşımızdaki iktidar hukuk tanımıyor bunu biliyoruz. Uzun uzun anlatmaya gerek yok ama şunu vurgulamak yeter; soyguncular tecavüzcüler, katiller, işkenceciler, ırkçılar dışarıda geziyor. Bunların suç işleme imtiyazı var. Bu iktidar cezasızlık politikasıyla bütün bu kesimleri koruyor, teşvik ediyor ve çoğu zamanda saldırı aracı olarak kullanıyor. Ama buna karşılık devrimciler, fikir insanları, avukatlar, siyasetçiler ağızlarını açtıklarında operasyonla karşılaşıyorlar.

Ortada çağdaş anlamda, evrensel anlamda yargı adını hak eden bir kuruluş yok artık Türkiye’de. Yargı evrensel anlamda yargı olmaktan çıkmıştır. İktidarın hakimiyetini sürdürmesi için bir sopa olarak kullanılmaktadır. Biz de bütün bunlara karşı en büyük gücümüz olan ortak mücadeleyi kararlılıkla sürdürmek zorundayız. Başka hiçbir çıkış yolu yok bu karanlıktan.

Son günlerde Kürtlere yönelik ırkçı saldırılar yoğunlaştı. Kürt emekçilerini hedef alan bu saldırılar, iktidarın nefret politikasından, düşmanlaştırma politikasından cesaret almaktadır. Buna karşı da hep birlikte mücadele ile başarılı olabiliriz. Kürde yönelik ırkçı saldırılara karşı mücadeleyi aynı zamanda emekçinin ezilmesi politikası olarak görmek zorundayız. Emekçiye yönelik her türlü saldırıyı başta Kürtler olmak üzere bütün ezilen halklara yönelik saldırı olarak görmek zorundayız.

Halkların mücadelesini, kimlik ve onur mücadelesini emekçilerin sınıf ve onur mücadelesi ile buluşturma görevimiz var. Bunları soyut çağrılar olarak bırakmamak gibi bir sorumluluğumuz da var. Ortak mücadele çağrımızı sık tekrar eden kuruluşlarız hepimiz. Ama bunun içini doldurmamız gerekiyor. Doldurmak için de hepimizin çalışmaları yoğun bir biçimde devam ediyor ve devam etmek zorundadır.

Zalimlere, bu iktidara halkların ortak gücünü göstermek bizim en büyük sorumluluğumuzdur. Hem halklarımıza hem tarihe karşı görevimizdir. Arkadaşlarımızın barış özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yeniden aramızda dışarda olmaları için her türlü demokratik mücadele yolunu kullanacağız. İçeride rehin tutulan arkadaşlarımıza şimdi yenileri eklendi. O rehin tutulan arkadaşlarımızın hepsini, başta Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş olmak üzere şimdi rehin alınan arkadaşlarımızı özgürlüğüne kavuşturacak şey bizim kararlı ve ortak mücadelemizdir.

Kan siyasetini, düşman siyasetini, talan siyasetini hep birlikte bitireceğiz. Buna gücümüz ve inancımız var. Kimsenin moralini bozmasına, karamsarlığa, umutsuzluğa kapılmasına gerek yok. Hep birlikte barış mücadelesini yükseltmeliyiz. Bölge barışını da bölgedeki bütün devrimcilerle barış severlerle ve demokrasi güçleriyle örmek zorundayız. Barış mücadelesi aynı zamanda özgürlük ve demokrasi mücadelesidir. Tersi de geçerli; demokrasi mücadelesi bizi barışa götürecek yoldur.

Bu inanç ve kararlılıkla hepinizi selamlıyorum, arkadaşlarımızı yalnız bırakmaycağımızı bir kez daha buradan beyan ediyoruz. İstedikleri zulüm yöntemini kullansınlar, başarılı olamayacaklar. Başarılı olmadıkça da hırçınlaşıyorlar. Hırçınlaştıkça daha fazla sonlarına yaklaşıyorlar. İlk seçimlerde bu iktidarı halkların iradesiyle devireceğimizden hiç kuşkumuz yok. Ama seçimleri de beklemeyeceğiz ve demokratik mücadeleyi de her gün, her an büyütmeye devam edeceğiz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here