HDP Eş Genel Başkanı Temelli: 23 Haziran’da bir Kürt tokadı çaktık ki feleğini şaşırdı

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul’da konuştu. “Türkiye siyaseti adeta kutuplaşmış bir alan içinde toplumu siyasetsiz bırakan, toplumun siyaset yapma hakkını elinden alan bir anlayışa hapsolmuştur.” diyen Temelli, şunları söyledi:

“Hem örgütlü hamlemizle hem stratejimizle toplumu siyasete davet ediyoruz, örgütlü hayata davet ediyoruz, yaşama müdahaleye davet ediyoruz. Yaşama müdahale etmek siyaset yapmaktır, haklarımızı korumaktır. Toplumu savunmak gerek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin bırakın sorunlarını çözmek, sorunlarına sorun katar.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sadece son bir yılın ortaya çıkardığı bir tablo değildir. Son 40 yılın bakiyesidir. Yani 12 Eylül aklının bakiyesidir. Cunta generallerinin hayalini kurduğu ama hayata geçiremediği şeyi bugünkü iktidar hayata geçirmeye çalışmaktadır. Faşizmi kurumsallaştırmak, diktatöryal rejimi inşa etmek için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denen uydurma sistemi topluma, emekçilere, kadınlara dayatıyorlar. Toplumun aklıyla alay edercesine de dönüp diyorlar ki bu sistem daha 1 yaşında, sistemi eleştirmek için erkendir.

Hayır, bu sistem 1 yaşında değil 40 yaşındadır. Evet, 12 Eylül Anayasının yamalı bohça haline gelmiş bir anayasanın ortaya çıkarmış olduğu tablo budur. Sorun varsa rehabilite ederiz, MR’ını çekeriz diyorlar. Demek ki bir sorunun olduğuna onlar da ikna olmuş. Bir sorun var, bir hastalık var. Bir hastalık olarak değerlendiriyorlar ki MR’dan bahsediyorlar. Evet, bu bir politik hastalık. Bunun çözümünü MR çektirerek bulamazsınız. Bunun çözümü demokrasidir, yani Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden kurtulmaktır.

Türkiye siyasetini iki kutba hapseden, bu gerilim hattına karşı doğrudan bir müdahaleydi. Üçüncü bir yol var demek aslında bir seçenek var demektir. Bu kutuplaşmış siyasete karşı emekçilerin, kadınların, gençlerin, Türkiye halklarının hakkını savunmaktır. Çünkü onlardan yana, onların tercihlerinden yana siyaset yapmayan bu anlayış tam tersine onların hakkını gasp ederek yoluna devam etmek istiyor. Bunu yaparken de her zaman olduğu gibi toplumu ayrıştırıyor. Bu kutuplaşmış kamplara hapsetmeyi siyaset olarak topluma sunuyor. Buna itiraz etme, buna karşı siyaset yapma iklimini de savaş ve şiddet politikaları ile ortadan kaldırıyor. Tam 40 yıldır bu döngünün içindeyiz. AKP iktidarı bunun en sofistike senaryoları ile karşımıza çıktı.

Hani meydanlarda diyordu ya ‘Kürtler defolun gidin’, hani meydanlarda bizi tehdit ediyordu Osmanlı tokadını gösteriyordu ya bize, biz ona o öyle olmaz dedik. 23 Haziran’da bir Kürt tokadı çaktık ki feleğini şaşırdı. Farklılıklarımız zenginliğimizdir, varlık nedenlerimizdir. Ama bizim ortaklaşacağımız bir zemine ihtiyacımız var, bir toplum sözleşmesine ihtiyacımız var. Şimdi bunu yazmanın zamanıdır. Anayasaya ihtiyacımız var.

Anayasa bir toplumsal mutabakat için bizi buluşturabilecek bir zemindir. Gelin, faşizme karşı mücadelemizi bir anayasa sürecinde, toplumsal müzakere sürecinde buluşturalım. Hem faşizmi yıkalım hem de yeni gelenin hazırlığını yapalım. Kurucu bir özne olarak buna öncülük yapalım. Gelin yeni bir toplum sözleşmesi için seferber olalım. Eşit yurttaşlık temelinde bütün halkların inançların kendisini içinde bulacağı bir sözleşmeyi birlikte yaratalım.

Anayasası olan bir devlet değil, anayasal devlet için mücadele edelim. Eline sopayı geçirip Diyadin Belediyesini basanlara karşı Erzurum Karayazı’da yaşanan barbarlığa karşı gelin seçilmişleri, toplumu koruyan bir anayasayı ve hukuk sistemini birlikte kuralım. Bunu yapamazsak, bu barbarlık bunu Karayazı’da dün Diyadin’de, hiç şüpheniz olmasın yarın tam da burada İstanbul’un göbeğinde Kadıköy’de sizi bekliyor olacaktır. Eğer bir yerde adaletsizlik varsa bilin ki o orada kalmaz. Kötülük kötülüğü besler. Hani diyorlar ya bana dokunmayan yılan bin yaşasın, hiç kuşkunuz olmasın o yılan bin yıl yaşar ama sizin ömrünüz kısalır. Gelin, iyiliği yaşatalım, iyiliği büyütelim, ortak iyilik için gelin ortaklaşalım. Ortak olan güzeldir, güzel olan hakikattir.”

Reklam

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here