HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Adalet için mücadele etmeye devam edeceğiz

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Şırnak’ın Uludere ilçesi Ortasu köyünde 28 Aralık 2011 yılında savaş uçaklarının bombalaması sonucu hayatını kaybeden 34 kişi için düzenlenen anma törenine katıldı.

“34 canımızı yitireli 8 yıl oldu. Unutmadık, acımız hala aynı canlılığını koruyor.” diyen Temelli, şunları söyledi: “Buraya gelerek bir kez daha acımızı paylaşıyoruz. Bu büyük acıya hep birlikte dayanmaya çalışıyoruz ama sadece acımızı paylaşmak ve bu dayanışmayı göstermek için burada değiliz. Burada bir kez daha bu topraklara adalet gelene kadar direneceğimizi gösteriyoruz. Adalet için mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki bu coğrafya katliamlar coğrafyası.

Roboski ilk değil son da olmadı. Roboski’ye gelene kadar onlarca katliamın yaşandığı bir coğrafyadan bahsediyoruz. Neden Roboski oldu, çünkü hakikatle yüzleşilmedi. Çünkü katliamların hesabı sorulmadı ve Roboski de son olmadı. Roboski’yle yüzleşmediğimiz ve hesabını sormadığımız için bütün bir ülke olarak bu utancı yaşamaya devam ediyoruz. Eğer Roboski’nin hesabı sorulabilseydi belki ondan sonra yaşanan katliamlar yaşanmayacaktı, tıpkı Roboski’den önce yaşanan katliamlar gibi. Bu hesabı sormaktan kaçanlar, bu katliamı Ankara’nın kara dehlizlerinde yok etmeye çalışanlar Ankara’da yeni kara dehlizler açtılar yeni katliamlar yaratarak.

Afrin’de, Rojava’da katliamlar yaratarak, savaş politikalarını Kürt halkına dayatarak, Kürt düşmanlığıyla ayakta kalmaya çalışarak adeta bütün coğrafyaya zulmü ve şiddeti dayatmaya devam ettiler. Her katliamı inkar ettiler ama Roboski katliamının inkarı belki de en ahlaksızıydı.

Herkesin gözü önünde yaşanmış olan bu katliamın hesabını vermeyenler, bu hesaptan kaçanlar Ankara’nın kara dehlizlerine bunu gizlemeye çalışanlar bilsin ki mutlaka ama mutlaka Roboski katliamı başta olmak üzere bütün katliamların hesabını sormak boynumuzun borcudur.

Bu ülkeye barışın ve demokrasinin gelmesi için her şeyden önce yaşanmış olanın bu katliamlarla, hakikatle yüzleşilmesi ve yargı önünde hesabının sorulması bir zarurettir. Bugün savaşı bütün coğrafyayı yayan bu iktidar, kendinden önceki iktidarlardan aldığı siyaseti, ittihatçı ve ceberut aklı üretmeye devam ediyor. Yeniden yeniden üreterek tüm halklara zulmü ve şiddeti dayatmaya devam ediyor. Buna son vermeliyiz. Burada annelerimiz ve halkımızla bu acıyı paylaşarak buna son verme ve hesap sorma irademizi bir kez daha sizlerin önünde dile getiriyoruz.

Bugünkü iktidar tükenmiş bir iktidardır. Bu iktidarın bagajında bu katliamlar ve zulümler vardır. Buna benzer yapmış olduğu bütün haksız hukuksuz uygulamalar vardır. Bunu kendileri de biliyorlar. Tükendiklerini, düşmek üzere olduklarını da biliyorlar. Tutunmak için başta Kürt halkı olmak üzere Orta Doğu halklarına zulmü, şiddeti, katliamları ve savaşı dayatıyorlar.

O yüzden de bütün halklara çağrı yapıyoruz. Bu iktidarın karşısında durmak ve katliamların hesabını sormak onurlu bir duruştur. Gelin hep birlikte yana yana duralım, bu acıların hesabını soralım ve bu iktidardan hep birlikte kurtulalım. Bir kez daha ailelerin acılarını paylaşıyorum ve hepinize sabırlar diliyorum.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here