HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Giderek terörist sayısı artıyor şimdi buna ıspanak da eklendi

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kez daha Washington’a gittiğini hatırlatan Temelli, şunları söyledi:

“Dinledim acaba mektubu yanına alacak mı almayacak mı? Almadı, alamaz, buna cesaret edemez. Ama burada Cumhurbaşkanı’nı her eleştirene bir tazminat davası açıyor. Bu mektuptaki hakarete ses etmeyenin tazminat davası açmaya hakkı yoktur.

Son 5 yılda geçim sıkıntısına bağlı olarak intihar vakaları yüzde 300 artmış durumda. Eğer bir savaş arıyorsanız bakın işte savaş burada, her yerde. Savaş her yerde herkesin kapısını çalıyor, herkese eşit ölüm getiriyor. O yüzden savaşa karşı çıkmalıyız. Bakın güvenlik ve savaş harcamaları… İşte bu harcamalar yoksulluğun nedenidir. İç Savaş Bakanı gibi çalışan bakan ise çıkıyor sabah akşam HDP’ye saldırarak, toplumu ayrıştırarak bu tabloyu meşrulaştırmaya çalışıyor.

Giderek terörist sayısı artıyor. Bir ara patates soğandı, şimdi buna ıspanak da eklendi. Tarım Bakanı bu konuyla ilgilenmiyor. Onun için gıda güvenliği diye bir kavram yok. O dondurulmuş gıda ile ilgileniyor, biliyorsunuz patates firması temsilcisi. Bütçe açığı büyüyor. 2020 yılı bütçesinde patronlara 44.4 milyar liralık doğrudan teşvik veriliyor. Bu dönemde yapılması gereken işsizliğe çare bulmaktır. Ama bu iktidar halkın iktidarı değildir. Bu iktidar müteahhitlerin iktidarıdır.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bir iflas sistemidir. Bu sistemde hukuk yok, özgürlük yok, denge denetleme ağı yok, ekonomik zenginlik yok. Ne var; tek adam var, oyları düşmesin diye savaş çıkaranlar var. Çözüm demokratik cumhuriyet mücadelesidir.”

Hukuksuzluğun en önemli göstergelerinden birinin bazı belediyelere atanan kayyumlar olduğunu ileri süren HDP Eş Genel Başkanı Temelli, “OHAL’siz yapamayanlar, bu ülkeyi yönetemeyenler, bu tükenmiş iktidar 31 Mart seçimlerinden sonra yine kayyumlara başvurmaya devam ediyor.” diye konuştu.

Kayyum atamalarının Anayasa’ya aykırı olduğunu öne süren Eş Genel Başkanı Temelli, “Bu döneme ait ortaya çıkan Sayıştay denetim raporları yolsuzluğun büyüklüğünü teşhir etti ve Sayıştay Başkanı bunu açıkça dile getirdi. Şu ana kadar 16 belediyemize kayyum atandı. 16 belediyemiz gasbedildi. Kürt halkının iradesini kayyum atayarak yok saymak, siyaseten tükenmişliğin, aczin ve Kürt düşmanlığının itirafından başka bir şey değildir.” dedi.

Sezai Temelli, 2020 Yılı Bütçesi görüşmelerine değinerek, “2020 bütçesi, bundan önceki bütçelerde olduğu gibi halkın ihtiyaçlarından çok iktidarın, müteahhitlerin, aile efradının, silah tüccarlarının ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmış.” ifadesini kullandı.

Reklam

Bütçe açığının artığını ve Türkiye’nin giderek borçlandığını belirten Temelli, iktidarın borçlanarak ve açık vererek kendisini ayakta tutmaya çalıştığını, bunun bedelinin de halka ödetildiğini savundu.

Temelli, geçtiğimiz hafta peş peşe intihar vakalarının yaşandığını anımsatarak, son beş yılda geçim sıkıntısına bağlı olarak intihar vakalarının yüzde 300 arttığını öne sürdü. Temelli, “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes Ol” kampanyası kapsamında 11 Kasım günü 11 milyon fidan dikildiğini hatırlatarak, “Ormancılık Günü niye 21 Mart diye sormuyor, fidan niye o zaman dikilir diye sormuyor. Bu milletin kaynağıyla aslında şov peşindeler. Aslında yapmış oldukları doğa katliamını örtbas etme peşindeler.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin siyasetin ve ekonominin iflası olduğunu savunan Temelli, çözümün ise “demokratik cumhuriyet mücadelesi” olduğunu söyledi. “Demokratik cumhuriyetin kaçınılmaz bir seçenek olduğunu dile getiren HDP Eş Genel Başkanı Temelli, şöyle konuştu:

“Biz HDP olarak demokratik cumhuriyet diyoruz. Cumhuriyetin demokratikleşmesi ve halklarla buluşması artık kaçınılmaz bir ödev olarak önümüzde duruyor. Demokrasi ittifakını şimdi genişletmeliyiz. Türkiye halkları, 7 Haziran, 24 Haziran ve 31 Mart’ta Cumhuriyeti halkla buluşturmuştur. Alternatifi Türkiye halkları yaratmış, HDP bunu 31 Mart’ta bir seçeneğe dönüştürmüştür. Siyasete düşen görev bu seçeneği hayata geçirmektir. Siyasi çözümde ısrarcıyız. Bu ülkenin demokratik siyaseti esas alarak çözemeyeceği sorun yoktur. Suriye’de de siyasi çözümde ısrarcıyız. Suriye anayasası görüşmelerinde Kürtler olmalıdır.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here