HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Her şeyi tek adama bağlamaya çalışıyorlar

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. “Her katliam sonrasında SİHA’ların reklamı yapılıyor.” diyen Temelli, şunları söyledi:

“Bu silahları Saray’ın dünürü üretiyor. TOMA’ları da AKP’li bir eski vekil üretiyor. Diğer zırhlı araçları ise Erdoğan’a aşık olan bir zat üretiyor. Savaş, ticaret ve siyaset… Bu savaş lobisini çok iyi biliyoruz. Erdoğan BM kürsüsünde Suriyeliler 50 milyar dolar harcamışız dedi. Aile başına 400 bin lira harcadık demek istiyor. Suriyelilerin haline baktığımızda böyle bir harcama görüyor musunuz? Hakkımızı gasp ettiler, ÖSO çetelerini beslediler.

Yerel yönetimleri ortadan kaldırmak istiyorlar. İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı raporda da adına ‘Kayyumlukta Mardin Modeli’ demişler. Cumhurbaşkanı atayacakmış belediye başkanını… Her şeyi tek adama bağlamaya çalışıyorlar. Kürtleri yok saymanın adıdır bu. Yerine kayyım atanan belediye eşbaşkanlarımız bakın ne ile suçlanıyorlar. Belediye eşbaşkanı olarak, aday tanıtım toplantısı var, oraya gitti diye tutuklanmış eşbaşkanlarımız. Fıkra olarak anlatsan anlatılır.

Bir tane daha: Tolstoy’un ‘Savaş, mızraklı, trampetli bir bayram değildir. Onun manzarası kandır, ölümdür.’ sözünü paylaştığı için tutuklanmış belediye eşbaşkanlarımız. Bu arada savcılara şunu söyleyeyim Tolstoy öleli çok oldu sakın Tolstoy için soruşturma başlatmayın. Hevesi kursağında kalmış çekilmemizi bekliyormuş. Ona cevabı bir annemiz çok güzel verdi. Dedi ki, ‘Aslanlar meydanı boş bırakırsa tilkiler meydanı alır.’ Biz de annemize söz veriyoruz. Meydanları boş bırakmayacağız.

Asgari ücret açlık sınırının altında. Fakat biliyorsunuz grup başkanvekilleri 3 öğün çay simitle asgari ücretlinin fazlasıyla geçindiğini söyledi. Bir de asgari ücretle 4375 yumurta alınıyormuş. Çözüm ise Diyanetten geldi; ‘isyan etmeyin.’ Biz bu zulme ortak olmayacağız! Atanmış öğretmenler yoksulluk içinde. Sözleşmeli öğretmen sayısı 103 bine çıkmış. 500 binden fazla öğretmen atama bekliyor. Bakan çıkmış ‘Bu maliyet meselesi’ diyor. Öğretmenlerin durumu bu haldeyken Erdoğan Sarayına aldığı 300 bin liralık halıyı teşhir ediyor.

Erdoğan EYT’liler için dedi ki, ‘seçim bile kaybederim, bu konuda taviz vermem.’ İlk seçimde zaten kaybedeceksin, bu bir. İkincisi; diyor ki, ’emeklilerin maaşını insani düzeye çıkardım.’ İyileştirdiği sadece kendi durumu. Sanıyor ki tüm emekliler onun gibi yaşıyor.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here