HDP Eş Genel Başkanı Temelli: S-400’leri Saray’ın bahçesine koysun her sabah çıkıp sevsin

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. Kadın üniversitelerinin cinsiyet eşitliği konusunda çok ciddi bir risk olduğunu savunan Temelli, şunları söyledi:

“90’ları hatırlayın, Beyazıt Meydanı’nda başörtülü öğrenciler mücadele ederken bunlar orada yoktu hepsi toz olmuştu. Biz oradaydık. O öğrenciler ayrı bir üniversite istemiyorlardı. Ben şuna karar verdim. Bunların ağaç fobisi var. Çocukken bir şey mi oldu ağaçtan mı düştüler ne oldu? Nerede ağaç görseler onun yerine inşaat yapıyorlar. Koskoca Ankara’da yer kalmamış gitmişler ODTÜ’ye 20’nci yurdu yapmak için ağaç kesiyorlar.

Sürekli sınıra tank sevk ederek bu sorunu çözemezsiniz. Sınırlara barışı sevk edin. Ne oldu sürekli “Yurtta sulh, cihanda sulh” diyenlere? Dilinizi mi yuttunuz? Bu ülkede barış istiyoruz. Ortadoğu’da barış istiyoruz. Kürt meselesi yoktur diyenler bu ülkenin kaynakları ile hala S-400’leri F35’leri almaya çalışıyorlar. S-400’leri Ankara’ya getirmeyi düşünüyormuş. Getirsin, Saray’ın bahçesine koysun her sabah çıkıp sevsin biraz.

Bu parlamento çatısı altında olanlar; gelin bu vesayetçi, tekçi yapıdan kurtulalım. Bu sisteme karşı demokratik bir cumhuriyet için, çoğulcu laik bir cumhuriyet için ilk adımı biz atalım.

Bir vakıf var biliyorsunuz. Seta Vakfı. Araştırmanın başlığı bile amacını ortaya koyuyor. Fişleme peşinde. Bildiğiniz andıç. Bu andıç meselesiyle iktidara gelenlerin geldiği nokta bu. 90’larda bu işi karargahlar yapıyordu, şimdi araştırma kurumları yapıyor. Demekki bu iş karargahtan alınıp bunlara verilmiş. Raporun arasına HDP’yi de sıkıştırmışlar. Bizimle iltisaklı olmak -ne demekse bu- suç olmuş. Bu gazetecilerin yapmış olduğu haberler suç değil. Suç olan sizin gazetecileri cezaevine göndermiş olmanız. Bu ülkede basın özgürlüğü yok, ifade özgürlüğü yok. Büytün özgürlükler lağvedildi.

Bu sistem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Bu hükümet özgürlükleri yok sayma tasfiye etme ğeşinde. Bir rehabilite yapacaklardı heralde olmadı şimdi de sistemin emarını çekeceklermiş. Siz bu sistemin kısa filmini çekin. Çekin ki bu hukuksuzluklar adaletsizlikler tarihe not düşsün. Bu sistem yönetememe halidir. Bu yönetememe halinden dolayı da ülke hergün krize sürükleniyor.

İktidarın payandası bir Merkez Bankası vardı. Başkanı görevden alındı. Görevden alınması suçtur. Görevden alma sebebi hedeflere ulaşamamış. Enflasyonu düşürememiş. Bu yasadışı kararnameyle görevden alındı. Faizler düşerse enflasyon nasıl düşer konusunda ekonomistler tez yazıyor. Kendisi tez yazamayan bir Merkez Bankası başkanı var şimdi. Böyle bir ilişki yok. Tarihte böyle vakaları Çillerle yaşadık. Biz unutmayız. Çiller biliyorsunuz iktisat profesörüydü ülke inanılmaz bir krize sürüklendi. Merkez Bankaları özerk olmalı.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here