HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Seçim yok diyorlar, hazır olun sandık bize geliyor

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Diyarbakır’da gerçekleştirilen 1 Eylül Dünya Barış Günü mitinginde konuştu. “Bunlar çaresiz, bunlar acze düşmüş, bunlar siyaset yapamaz hale gelmişler.” diyen Temelli, şunları söyledi:

“Bunların elinde iki şey kalmış biri savaş, biri kayyım. Bundan başka bir şey bilemezler, yapamazlar. Orta Doğu halklarına, Kürt halkına savaşı dayatıyorlar. Bir gün Katar’da fuara koşuyorlar bir gün Rusya’da fuara koşuyorlar silah alıp, silah satıyorlar. Mermiden düşmanlıktan besleniyorlar. Halkın aşını işini çalıyorlar, savaşı dayatıyorlar. Emperyalist güçlerin arasında oyuncak olmuşlar. Rusya ile pazarlık, ABD ile pazarlık, onunla pazarlık bununla pazarlık. Akıllarına hiç Kürtlerle barışmak gelmiyor. Ama unutmasınlar bu coğrafyanın kadim halkı olan Kürtler bu coğrafyaya barışı getirecek olanlardır. O yüzden Kürtlerle barışmadan, Kürtlerle bir yol aramadan ne Orta Doğu’ya ne de dünyaya barış gelir.

Sayın Öcalan çok net bir şey söyledi: Kürtler Türksüz, Türkler Kürtsüz olmaz. Bu sosyolojiyi en iyi anlayan bir şekilde ifade etti. Barışın yolunu açmak için bir çaba ortaya koydu, koymaya devam ediyor. ‘Ben bir haftada bu işi bitiririm’ dedi, ‘Savaşı sonlandırırım’ dedi. Ama savaştan beslenenler, savaştan başka çözüm akıllarına gelmeyenler, bu kıt akıllılar halklara gene savaşı dayattılar. Zulmü dayattılar, kayyımı dayattılar.

Kayyım zulümdür, kayyım savaştır, yolsuzluktur, işsizliktir. 2016 yılında OHAL darbesi ile kayyımları atadılar. Kayyım döneminde bütün yaşananlar tüm çıplaklığı ile ortada. Hırsızlıkları, yolsuzlukları, talanları, zulümleri. Bunlar halı hırsızı, bunlar leblebici, bunlardan ne olur bunlar bir kenti yönetebilir mi? Bunları bu kentten tıpkı dün olduğu gibi hep birlikte süpürüp atacağız.

OHAL düzeniyle, kayyım düzeniyle ayakta duracaklarını sananlar, barış isteyenleri tehdit ediyorlar. Sabah gözünü açıyor HDP’yi tehdit ediyor, akşam yatıyor HDP’yi tehdit ediyor. Bizden o kadar çok korkuyor ki bu korkusunu gizlemiyor. Kayyımlar atamışlar, başka kayyımlar atayacakmış, yok fezlekeler getireceklermiş. Meclis açılınca onu yapacakmış, bunu yapacakmış. Hadi oradan! Elinden geleni ardına koyma.

Tehditle ayakta durmaya çalışıyor. Halkın iradesini yok sayarak ayakta duracağını sanıyor. Demokrasilerde başlangıç adımı sandıktır. Sandığı yok saydığınız bir yerde artık demokrasiden bahsedemezsiniz. Demokrasinin eksiği, fazlası vardır, binbir çeşidi vardır ama sandıksızı yoktur. Bu şimdi sandıksız bir demokrasi uydurma peşinde. Ona demokrasi denmez, diktatörlük denir. Biz de bu diktatörlüğe izin vermeyeceğiz.

Diktatörlük hayali görenler, bu halkın iradesini yok sayanlar sandığı yok etmeye çalışıyorlar. 31 Mart’a giderken her türlü hileyi, her türlü sandık gaspını yaptılar yetinmediler. Bu halk çıktı o güçlü iradesini sandığa yansıttı. Türkiye’yi değiştirdi. Bütün Kürt illerinde değil, Tüm Türkiye de yeni bir siyaseti var etti. Tüm Türkiye halklarına umudu ve cesareti aşıladı. Yeni bir yol açtı. Üçüncü yolu açtı. Bunu içine sindiremeyen bu iktidar birçok belediye başkanımızın mazbatasını gasp etti. YSK eliyle tuzak kurdu, yetinmedi belediye meclislerimizi gasp etti, yetinmedi İstabul’a kayyım atadı. Seçimi iptal etti ama cevabını 23 Haziran’da İstanbul’da verdik.

Tüm bunlardan ders çıkarmak yerine, tüm bunları doğru okumak yerine bu halkın iradesine saygı göstermek yerine, bildiğinden vazgeçmedi. Bu halkın iradesini yok sayarak kayyım atadı. İşte bu halk bunu kabul etmez, kabul eden de bizden değildir. Bu halk onlarca yıldır, bunca bedel ödeyerek bu mücadeleyi vererek gelmiş bir halk. Barış için, demokrasi için. Şimdi bütün bunları yok sayarak, bu hakkı gasp ederek buraya kayyım atamak aczin en büyüğüdür.

İşte içine sürüklendikleri durumun en çıplak fotoğrafı kayyımdır. Bu fotoğrafı tüm dünya görüyor. Herkes görüyor, bu fotoğrafa gereken cevabı herkes veriyor. Siyaseten tükendiler siyaset yapamaz haldeler. O yüzden siyaset yok, kayyım var. Siyaset yok, savaş var. Siyaset yok, şiddet var. Şiddeti de, savaşı da, kayyımı da kabul etmiyoruz. Siyaset var, siyaset sokakta, siyaset Amed’de, Van’da, Mardin’de. Siyaset bizim. Sokağımıza, kentimize, geleceğimize sahip çıkacağız siyaset yapacağız, hakkımızı savunacağız. Herkesi siyaseti yapmaya davet edeceğiz. Gelin yan yana duralım, omuz omuza verelim, faşizmi hep beraber yıkalım, Türkiye’yi demokratikleştirelim.

Bu kayyımcı zihniyet ekonomiyi de yönetemiyor. Ekonomiyi yönetemediği için aslında her yere kayyıma atıyor. Merkez Bankası’na kayyım atıyor. Kendi partisine bile kayyım atıyor. Kayyımsız yapamıyor yönetemiyor. Siyaseti, ekonomiyi tüketti bu kayyımcı zihniyet. Toplumu bölmeye çalışıyor. Kürt düşmanlığı, kadın, emekçi düşmanlığı ile toplumu bölüp bunun üzerinden ceberut iktidarını var etmeye çalışıyor. Biz de onlara inat diyoruz ki bir aradayız yan yanayız. Kadınlar, emekçiler, Kürt halkı, Türkiye halkları yan yanayız.

Bu iktidardan kurtulmanın yolu demokrasi ittifakıdır. Bu iktidardan kurtulmanın yolu Kürt halkına saygı duymak, onunla yan yana gelmektir. Hep birlikte yan yana geleceğiz, demokrasi ittifakını iktidara taşıyacağız ama onun için önce yol temizliği lazım. Yargıda yapmamız gerekenler var. Meclisi göreve çağırıyoruz. Meclis bir an önce toplanmalı. Yargıda yapılması gereken acil konularda Meclis inisiyatif almalı. Bu iktidara rağmen inisiyatif almalı ve gerekli yasaları çıkarmalı. Binlerce tutsak yoldaşımız, Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, Selma Irmak, Sebahat Tuncel yoldaşlarım özgür kalmalı. Yerinden yurdundan uzakta yaşayan, sürgünde olan yoldaşlarım yurduna dönmeli. Bu bağımsızlığını ve tarafsızlığını yitirmiş yargı uygulamalarına son verilmeli.

Diyorlar ki, 2023’e kadar seçim yok. Ben de diyorum ki, sandık bize geliyor. Hazır olun arkadaşlar. Hazır olun. Nasıl ki 31 Mart’ta bu kayyımları süpürüp attık şimdi de bunların tümünden bu ülkeyi kurtaracağız. Hepinizin yolu açık olsun, hepinize başarılar diliyoruz. Sokaktayız, tencelerimizle, süpürgelerimizle her yerdeyiz. Kayyım gidene kadar arkadaşlarımız geri gelene kadar durmuyoruz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here