HDP Eş Genel Başkanı Temelli’den Bahçeli’ye: Mecbur muyuz senin metnine imza atmaya?

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Diyarbakır’da gerçekleştirilen “Savaşa Karşı Demokratik Çözüm Mitingi”nde konuştu.

“Evet bu ülke büyük bir kabus içinde. Bu kabusun adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Bu kabusun adı AKP-MHP bloku.” diyen Temelli, şunları söyledi:

“Şimdi bu kabustan kurtulma zamanı. Hep birlikte faşizme karşı mücadelemizi yükselteceğiz. Ama hep birlikte demokratik müzakerenin yolunu da açacağız. Onurlu barışı, demokratik müzakereyi var etmek şimdi bizim boynumuzun borcudur. Şimdi hep birlikte bunu inşa edeceğiz. Bugün bu iktidar yolun sonuna gelmiştir, tükenmiştir. Bu sistem arızalıdır. Kendileri bile diyor ki ‘Bu sistemin MR’ını çekeceğiz, bu sistemi rehabilite edeceğiz.’ Yani kabul ediyorlar ki hastalar. Bu hastalığın çaresi demokrasi, bu hastalığın çaresi onurlu barıştır. Biz çareyi gösteriyoruz ama onlar savaşta ısrar etmeye devam ediyorlar. Onlar ne kadar ısrar ederlerse etsinler bu ülkede barışı mutlaka ama mutlaka hayata geçireceğiz, demokrasiyi mutlaka hayata geçireceğiz. Tecriti de kıracağız, faşizmi de yıkacağız.

Buraya geliyorlar tam da buraya. Seçim zamanı bu meydanda şirinlik yapıyorlar, Kürtçe konuşuyorlar, Kürdistan diyorlar. Seçim bitiyor, 31 Mart’ta, 23 Haziran’da Kürt tokadını yiyince Kürtçe’yi unutuyorlar, Kürdistan’ı unutuyorlar. Şimdi gitmişler kitaplardan Kürdistan sözcüğünü çıkarıyorlar. Evliya Çelebi’ye kadar gitmişler. Evliya Çelebi’nin hatıralarında Kürdistan sözcüğünü ayıklıyorlar. Bence daha geriye gidin, 1071’e gidin. Gidin bakın Alparslan geldiğinde kim karşılamış onları. Kürdistan’ı da öğrenin, Kürtleri de öğrenin. Bunlarda tarih bilgisi yok. Bunlar tarih bilmez, bunlar halkları tanımaz. Bunlar, kültürden insandan anlamazlar. Bunlar yıkıcı; tarihi, kültürü, kentleri yıkmakla meşguller. Biz de bunlara inat tarihimize, kimliğimize, kültürümüze sahip çıkacağız. Böylece hep birlikte bir geleceği inşa edeceğiz. Bir adada yaşayacağız, Demokratik Cumhuriyeti birlikte var edeceğiz. Ortak vatanımızda Demokratik Cumhuriyet için tüm bu saldırılara tüm bu yok saymalara rağmen yan yana geleceğiz. Bir arada olacağız ve ortak vatanımızda demokratik cumhuriyeti de barışı da biz inşa edeceğiz.

Bizim hafızamız fil hafızası fil, asla unutmayız. Bu Sur’u yakıp yıkanları, Sur’dan Toledo yapmaya kalkanları asla unutmadık. O yüzden de gelip buralarda dolaşmasınlar. Onlar tarihin çöplüğündeki yerlerini aldılar. Onlar işçiye düşman, onlar kadına düşman, sana bana Kürde düşman. İşte o yüzden onların yeri tarihi çöplüğüdür. Hepsini süpürüp tarihin çöplüğüne atacağız. Erdoğan ile geldiler Erdoğan ile gidecekler.

Eğer sen gerçekten çözümün peşindeysen çık Afrin’den. Afrin Afrinlilerindir. Afrinliler geri dönsün. Yerinden yurdundan edilenler geri dönsün. Şimdi kalkmışlar Suriyeli mültecileri düşmanlaştırıyorlar. Kürtlere yaptıkları zulüm bir yandan Suriyeli mültecilere yaptıkları zulüm bir yandan. Biliyorsunuz bunların bir de meczup bakanı var, çıkmış Avrupalıları tehdit ediyor. ‘Biz kapıları açarsak 6 ay dayanamazsınız’ diyor. İşleri güçleri tehdit, işleri güçleri, nefret, ayrımcılık, bölücülük. Bir ülkeyi bölecekseniz, önce toplumu bölersiniz. Onlar da bunu yapıyor. Bunlar bölücüdür diyorum inanmıyorlar. Evet bölüyorlar.

Diğer küçük ortak çıkmış diyor ki biz Kıbrıs için, Kıbrıs’a dair bir metin yazdık, herkes imzaladı HDP imzalamadı. Mecbur muyuz senin metnine imza atmaya, senin o bölücü zihniyetinle buluşmaya mecbur muyuz? Sen halklara ne verebilirsin düşmanlıktan, nefretten başka. Kıbrıs için bizim yazdıklarımızı hele bir git oku. Arkadaşlarına söyle promptera koysunlar, oradan oku, oku da çözümü gör. Kıbrıs halkları için Kıbrıs için çözümü gör.

Biz tüm halklar için özgür bir geleceği, demokratik bir çözümü, onurlu barışı öneriyoruz. Kıbrıs’ta da Türkiye’de de Orta Doğu’da da her yerde savaşa son diyoruz. Savaşın bir an önce son bulmasını istiyoruz. Bu savaş kime yarar, size yarar mı? Sizin için bu savaş aş mı iş mi? Aşımızı çaldılar, işimizi elimizden aldılar, bizi şiddete, savaşa boğdular. Bir yerde savaş, adaletsizlik varsa orada zorbalık vardır. Bu zorbalığı karşı aşımızı, işimizi istiyoruz. Barış istiyoruz, barış istiyoruz, barış istiyoruz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here