HDP Grup Başkanvekili Beştaş: İçişleri Bakanlığı’ndan acilen bir açıklama bekliyoruz

0

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır’daki operasyonda gözaltına alınırken işkenceye uğradığı iddia edilen partisinin Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çetin’in durumuna ilişkin açıklama yaptı. Basınla çeşitli fotoğraflar paylaşan Beştaş, şunları söyledi:

“Bugün acil olarak bir araya gelmemizin sebebi gerçekleşen bir işkence vakasıdır. Rojbin Çetin, dün Diyarbakır’daki evinden işkence ile gözaltına alındı. Asla normal diyemeyeceğimiz bir tabloyla gözaltına alındı. Normalde TEM polisi gözaltı işlemine gider. Fakat Rojbin Çetin’in evine TEM polislerinin haricinde özel harekat eşlik etti. Bütün binanın etrafı yüzlerce kolluk ile kuşatılarak bu gözaltı gerçekleştirilmiştir.

TEM polisleri tek tek binadaki dairelere giderek, komşulara dışarı çıkmamalarını, hiçbir şekilde dışarıyla iletişim kurmamalarını söylemiştir. Bütün komşular tehdit edilmiştir. Bu verdiğimiz bilgilerin hepsi somut ve gerçektir. Rojbin Çetin, evde tek başına iken bu baskın gerçekleşmiştir. Evi binanın ikinci katında ve hani o hiç uymadıkları kanunlara göre normalde komşuların ve muhtarın mutlaka eşlik etmesi gereken bir arama ve gözaltı işlemi olmalıydı. Ama hiç kimse eşlik etmemiştir.

Daha da vahimi, iki köpek gönderilmiştir kapı açıldıktan sonra. Bu köpekler bir işkence aracı olarak kullanılmıştır. Diyarbakır Emniyeti köpekleri işkencede kullanmada yeni bir dönem başlatmıştır. Hatırlanacağı gibi Diyarbakır’da M.E.C isimli şüpheli işkence gördüğü görüntüleri ortaya çıktıktan sonra köpeklerin kullanıldığını herkes gördü.

Bu köpekler önce Rojbin Çetin’e saldırtılmış, polislerden önce girmişlerdir, iki bacağını eti koparma derecesinde ısırmışlardır, dişlemişlerdir. Kolluk kuvvetleri bu saldırıyı bilerek organize etmiş ve izlemiştir. Evin içinde tutanaklarla da sabit, 3,5 saat süren işkence yapılmıştır. Kendi evinin içinde, ikametgahında kolluk gücü, özel harekat tarafından işkence seansı maalesef uygulanmıştır.

Rojbin Çetin gözlerinin altı ve dudağı patlayacak kadar bir işkence uygulamasına maruz kalmıştır. Bacaklarının fotoğrafları yok rapordan aldığımız bilgiye göre iki bacakta da köpek ısırması, belinde ayakkabı izi, dudağında patlama, vücudunun ve kollarının her yerinde darp ve cebir izi, bizzat raporlarla belgenlenmiştir.

Rojbin Çetin, daha önce kayyım atanana kadar Van Edremit İlçesi Belediyesi Eşbaşkanımızdı. Bu dönemde Yerel Yönetimler Kurulumuzun bir üyesi olarak görev yapıyordu. Resmi olarak partimizin görevlisiydi. Bu işkenceye dair derhal bir açıklama bekliyoruz. Bunu yapan kimse, gerekirse özel harekatı gerekirse emniyet müdürü kim olursa olsun bugün bu işkencecilerin derhal görevden alınmasını istiyoruz. Yargı önüne çıkarılmasını istiyoruz. Eğer bu işkenceyi siz yaptırmadıysanız çıkın açıklama yapın, gereğini yapın; eğer siz yaptırdıysanız da istifa edin.

İşkence yapanlar, yaptıranlar, işkenceciler adı işkenceyle alınanlar dünyanın neresinde olursun bunun hesabını verdiler, vermeye devam ediyorlar. İşkence ile anılan 12 Eylül darbecilerinin nerede olduğunu biliyoruz ama direnenlerin adları onurla anılıyor. Biz açıkça söylüyoruz; Rojbin arkadaşımızın yanındayız parti olarak ve bugün İçişleri Bakanlığı’ndan acilen bir açıklama bekliyoruz eğer kendileri bunu desteklemiyorsa.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here