HDP Grup Başkanvekili Kurtulan: Demokratik bir anayasa Türkiye’nin en önemli ihtiyacı

0

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP’nin bu yasama yılında da geçmişte olduğu gibi halkın iradesini en güçlü şekilde Meclis’te temsil etmeye çalışacağını dile getiren Kurtulan, şunları söyledi: “Demokratik bir anayasa Türkiye’nin en önemli ihtiyacı. Yol temizliği dediğimiz Anayasa’yı da tıkayan ve damarları açacak bir yargı paketine kesin ihtiyaç olduğu tespitimiz var. Bunu yaparken de tabi hep beraber asıl hedeflediğimiz güç birbirliği yapmak, dayanışma içinde olmak istediğimiz bir demokrasi ittifakı başlığı üzerinde çeşitli temaslarımız oldu.

Çeşitli konferanslar yaptık ve nihayetinde demokratik kitle örgütleri, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve her kesimle temas ederek, bunun ihtiyacını toplumsal bir refleks haline getirmeye, toplumsal bir talep haline getirmeye, açığa çıkarmaya çalıştık. Tartışılan yargı paketi ihtiyacının tam tersine AKP ne zaman ‘bir paket yayınlanacak’ dese toplum her zaman ‘dağ fare doğurdu’ der.

Burada da gördüğümüz, yargı yükünü hafifleteceği gerekçesi üzerine getirilen Bölge İdare Mahkemeleriyle ilgili aslında doğru bir karar vermediği görülüyor. Özellikle muhalifler için bariz görünüyordu. Bir nevi noter gibi çalışıyordu. Oraya giden her cezanın, özellikle muhaliflere yönelik cezaların, noter gibi onaylandığını çok gördük. Şimdi de yargı yolu açılıyor. Buna çok şükür mü diyeceğiz. Bizden beklenti bu. Bunu reddediyoruz, bu doğru değil. Yargı bir kere bağımsız değil. Yargı tümüyle siyasi erkin güdümünde.

Yargı siyasetin aracı haline dönüşmekten kurtulmadığı sürece, HSYK’nın mevcut durumu değişmediği sürece, TMK kalkmadığı sürece, terör kavramının kanuni ilkesi sınırlarını geçen şekli aşılmadığı sürece yargı üzerindeki bu düzenlemeler asla toplumun istikrarına, adalete ve adalete olan güvene katkı sunmayacaktır. Meclis’te en güçlü muhalefeti HDP’den göreceklerini şimdiden deklare etmek isteriz.

Depremin bangır bangır yaklaştığını herkes söylüyor. Önlem alınmazsa neler olacağını uzmanlar her gün söylüyor. Gerekli tedbirler bir an önce alınmalı. İşsizlik, ülkemizin en büyük sorunların biri. İşsizlik ve geçinememe ve buna bağlı intiharlar her gün gündeme geliyor. Bakan Albayrak pembe bir tablo çizse de, ihracatın arttığını, ithalatın azaldığını söylese de ülkemizin her geçen gün üretimden düştüğünü hepimiz biliyoruz. TÜİK’in son verilerine göre işsizlik oranı yüzde 13. Geçinememeden, işsizlikten dolayı intihar vakaları da her geçen gün artıyor. Bu da acil çözüm bekleyen sorunlardan birisi olarak önümüzde duruyor.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here