HDP Grup Başkanvekili Kurtulan: Türkiye’nin Suriye politikasını gözden geçirmesi gerekiyor

0

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İdlib’te şehit düşen Türk askerlerini hatırlatan Kurtulan, şunları söyledi: “Ne yazık ki İdlib’den kayıp haberleri geldi. Aslında bu sonucu önceden görmüştük. Özellikle savaş tezkeresi Genel Kurul’a geldiğinde dile getirmiştik. AKP’nin Orta Doğu politikasına, özelde de Suriye politikasına muhalefet ettiğimizi hep söyledik. Türkiye’nin orada bir kanlı kumar içinde olduğunu ve bunun ülkeye bir yararı olmadığını defalarca dile getirmiştik. Bunun sonuçlarını da bugün görüyoruz.

Hem bugünkü kayıplara hem mevcut komşuluk ilişkilerine hem de Kürtlerle ilgili politikalara baktığımızda Türkiye, yararına olmayan bir savaş içinde. Oradaki kayıplardan da, sonuçlardan da sorumlu olan bu hükümettir, güle oynaya bu savaş tezkeresine onay verenlerdir. Muhalefetin de bunda payı vardır.

Yapılması gereken Türkiye’nin tekrar Suriye politikasını gözden geçirmesi, evine dönmesi, oranın çözümüne barış ve diyalog yoluyla katkı sunması, tüm komşularıyla düşmanlık ilişkilerini gözden geçirmesi, tüm komşuluk ilişkilerini güçlendirmesi ve çözümün halklarla birlikte olmasını talep etmesidir.

Biz hala depremi konuşuyoruz, tartışıyoruz. Tartışmakta da haklıyız. Ülkemiz bir deprem ülkesi. En çok İstanbul’a dikkat çekilse de ülkenin pek çok yerinde her an deprem bekleniyor. Bunu biliyoruz ama bu süreci yönetemeyen ve güven vermeyen bir hükümet var karşımızda. HDP olarak bunu çok kez gündeme getirdik. Bu konuda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedilen önergelerimiz var. En son deprem vergilerinin nereye gittiği araştırılsın dedik, bunun için önerge verdik. Ancak reddedildi, bu konunun üzeri örtülmeye çalışıldı.

Cumhurbaşkanı toplanan vergilerin 5 mislinin depreme harcandığını, genel bütçeden de harcama yapıldığını söyledi. Ama özellikle deprem bölgeleri bunu hissetmiyor. Elazığ depremindeki sonuçlara baktığmızda; yapıların güçlendirilmesinden tutun, insanların deprem sonunda korunaklı yerlerde barınmasına kadar görüyoruz ve bu nedenle deprem için toplanan vergilerin nereye harcandığına dair soruları sormak durumundayız; onlar rahatsız olsa da.

Depremle ilgili dünyanın her yerinde benzer bir durum daha var, insanlık hemen yardıma hazırız mesajı verir. Bizim Türkiye toplumu olarak da darda olana yardım etme gibi bir kültürümüz var. Bu Marmara depreminde, Van depreminde çok iyi görüldü. Nerede olursa olsun, vatandaşlarımız darda olan vatandaşlara yardım etme gerekliliğini hisseder ve harekete geçer. Partiler organize etmese de kendi aralarında organize olurlar.

Elazığ depreminde her ne kadar ‘Elazığ Kürt mü’ diye soranlar olsa da insanların her yerden yardım götürdüğünü görüyoruz. Partimiz öncülügünde de başlayan girişimler var ancak yardımların engellendiğini sizinle paylaşmıştık. Belediyelerimizden direkt giden yardımların İçişleri Bakanı talimatıyla engellendiğini söylemiştik. Hala topladığımız yardımlar engelleniyor. MHP, CHP, AKP Belediyeleri üzerinden giden yardımların yerlerine ulaştırıldığı görülüyor. Ancak ne yazık ki bizim yardımlarımız engelleniyor.

En son Bodrum’da arkadaşlarımızın düzenlediği yardım kampanyasında toplanan yardımlar engelleniyor. Bu insanlık suçudur. İnsanların yardım etme isteğinin partilere göre ayrıma uğradığını görmekteyiz. Bu anlamda tekrar söylemek gerekirse hem depremle ilgili tedbirlerin ne olduğunu hem de deprem vergilerinin nereye harcandığına dair önergelerimiz reddedilse de biz halklar adına bunu sormaya devam edeceğiz.

Reklam

Halka vergi içinde vergi, verginin vergisini ödetmeye çalıştıklarını yasanın kamuoyuna yansıyan halinden görüyoruz. Vergilerle ilgili daha fazla yasa çıkarıyor, aynı zamanda yandaşların nasıl vergi kaçıracaklarının hesapları ortalıkta uçuşuyor. Çok yakında zamanda Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden çocuk istismarı ile ün yapmış Ensar Vakfı’na ve ABD’deki TURKEN Vakfı’na kadar giden bir hırsızlığın şerefiyesi ile karşı karşıya kaldık. Böyle bir hırsızlık haritası Türkiye’nin önüne serildi. Halka vergi yüklerken yandaşların da daha çok nasıl vergi kaçıracağının haritasını birlikte çiziyorlar. Bununla ilgili de HDP her zaman yaptığı gibi hırsızlıktan beslenen bu hükümetin karşısında muhalefetini sürdürmeye devam edecektir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here