Helikopterden atıldığı iddia edilmişti.. Hayatını kaybetti

0

Van’da gözaltına alındıktan sonra Osman Şiban’la birlikte helikopterden atıldığı iddia edilen Servet Turgut, 20 gündür tedavi gördüğü yoğun bakım servisinde hayatını kaybetti.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Köyünden helikopterle gözaltına alınan 55 yaşındaki Vanlı çiftçi Servet Turgut hayatını kaybetti. Devletin görevi işkence iddialarının üstünü örtmek değil, Turgut‘un gözaltındayken başına gelenleri aydınlatmaktır. Turgut’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.”

HDP ise açıklamasında “Van’da helikopterden atılan Servet Turgut hayatını kaybetti. Çok üzgünüz, öfkeliyiz. Turgut’u gözaltına alanlar onu katledenlerdir. Vatandaşına işkence eden ve katleden iktidar anlayışının hiçbir demokratik meşruiyeti yoktur. Bu insanlık suçunun hesabı hukuk önünde sorulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Muhalefet partileri CHP, HDP ve DEVA Partisi, Mecliste bir soruşturma komisyonu oluşturulmasını istiyor. Osman Şiban’ın hastane epikriz raporunda, “Helikopterden düşme sonrası yaralanma” şikayetiyle Van Eğitim Araştırma Hastanesi’ne getirildiği; “Yüksekten düşme sonrası emniyet tarafından sağlık ekiplerine bildirilerek 112 tarafından acile getirildiği” ifade ediliyor.

Van’ın Çatak ilçesi Andiçen Mahallesi Sürik mezrası kırsalında bir operasyon sırasında gözaltına alınan Osman Şiban (50) ve Servet Turgut’un (55) helikopterden atıldıkları iddia edilmişti. Van Valiliği, operasyon bölgesinde “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalışan şahısların kayalıklardan düştüğünü ileri sürmüştü.

Valiliğin açıklamasının doğru olmadığını savunan köylülerin avukatı ve yakınları, “Tarlada çalışırken gözümüzün önünde alıp helikoptere bindirdiler. Kaçma, karşı koyma olayı yok. 3 gün sonra hastanede olduklarını öğrendik.” demişti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here