Her 10 Afrika ülkesinden 9’u aşı hedefine ulaşamayacak..

0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı tedarikindeki sıkıntılar nedeniyle her 10 Afrika ülkesinden 9’unun eylül ayı aşı hedefine ulaşamayacağını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, düşük gelir grubundaki 100’e yakın ülke için 500 milyon doz aşı satın alarak bağışlayacaklarını açıkladı. Biden, aşı bağışının koşulsuz olduğunun altını çizdi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da yoksul ülkelere artan aşıların 100 milyondan fazlasının önümüzdeki yıl dağıtılacağını söyledi.

DSÖ Afrika Direktörü Matshidiso Moeti, haftalık basın toplantısında, kıta için ek 225 milyon doz aşı ihtiyacı olduğunu duyurdu. Moeti, “Yeterli aşı olmaması nedeniyle her 10 Afrika ülkesinden 9’u eylül ayına kadar olan aşılama hedefine ulaşamayacak.” dedi.

Aşı stokları ve sevkiyatlarının azaldığına dikkati çeken Moeti, kıtanın yaklaşık yüzde 2’sinin aşılanabildiğini ve bu oranın Sahra Altı Afrika’da yüzde 1’e düştüğünü anlattı. Moeti, “Aşıların vakaları ve ölümleri önlediği kanıtlandı, bu nedenle yapabilen ülkeler acilen aşılarını paylaşmalıdır.” şeklinde konuştu.

Kıtada virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 133 bin 746’ya çıktı. Vaka sayısı 5 milyon 9 bin 823’e yükselirken virüse yakalandıktan sonra iyileşenlerin sayısı 4 milyon 500 bin 448’e ulaştı.

Kıtada en fazla vaka Güney Afrika Cumhuriyeti, Fas, Tunus, Etiyopya, Mısır ve Libya’da tespit edildi. Virüse bağlı en fazla can kaybı, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mısır ve Tunus’ta kayıtlara geçti. Ourworldindata.org’da yer alan verilere göre, yaklaşık 1,3 milyar nüfusa sahip Afrika’da virüse karşı bugüne dek yaklaşık 39 milyon doz aşı yapıldı.

DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge ise Avrupa’da Kovid-19 aşılamalarının seviyesinin yetersiz olduğunu ve koronavirüsün Hindistan’da tespit edilen Delta mutasyonunun Avrupa’da ilerlediği konusunda uyarıda bulundu. Avrupa’da Kovid-19’a karşı aşılamaların seviyesinin ‘bölgeyi yeni bir yükselmeden korumak için’ yetersiz olduğuna dikkat çekti.

Ülkeleri hijyen ve mesafe önlemlerini sürdürmeye ve yabancı ülkelere seyahati kısıtlamaya çağıran Kluge, “Toplum bağışıklığı için yetişkin nüfusun en az yüzde 80’inin aşılamak için yolumuz uzun.” dedi. Vaka ve can kayıplarında düşüş yaşanmasına rağmen “Tehlikeden kurtulmaktan çok uzağız” diyen Kluge, toplum bağışıklığı sağlamak için yetersiz olduğunu ekledi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here