Her 10 saldırgandan 7’si serbest..

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü dolayısıyla rapor hazırladı. Son 8 yılda kadına karşı fiziki, sosyal ve ekonomik şiddet uyguladığı gerekçesiyle 25 bin 481 kişi hakkında ‘şüpheli’ sıfatıyla işlem yapan savcılar, bu kişilerden 18 bin 551’i hakkında ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verdi.

“Sosyal hayatı kısıtlayan siyasi irade, kadına yönelik şiddeti kısıtlamaya yönelik hiçbir adım atmıyor. Hayati önem taşıyan tüm verilere uygulanan karartma, kadına yönelik şiddet verileri için de uygulanıyor.” diyen İlgezdi, Adalet Bakanlığı tarafından geçen eylül ayında savcılıklara şiddetle daha etkin mücadele edilmesine yönelik yeni uygulamaları bildiren bir yazı gönderildiğini hatırlatarak “Kadına yönelik şiddetle mücadelede koruyucu ve önleyici tedbirlere dikkati çeken Adalet Bakanlığı’nın öneri ve uygulamalarıyla, savcılık makamının pratikteki kararları çelişiyor.” dedi.

Rapordaki tespitler şöyle: Adalet Bakanlığı tarafından açıklanan veriler, kadına yönelik şiddetle mücadele etmesi gereken yargı mekanizmasının savcılık ayağının sağlıklı işlemediğini gösteriyor. Geçen 8 senede ‘kadına karşı fiziki, sosyal ve ekonomik şiddet uyguladığı’ gerekçesiyle 25 bin 481 kişi hakkında ‘şüpheli’ sıfatıyla işlem yapan savcılar, bu kişilerden 18 bin 551’i hakkında ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ gerekçesiyle işlem yapmadı. 8 senede kadına yönelik şiddet uyguladığı gerekçesiyle savcılar tarafından hakkında kamu davası açılan şüpheli sayısı 4 bin 910 olarak kayıtlara geçti. Buna göre 2 bin 920 günde, savcılık makamınca her gün sadece 1,6 kişi hakkında kamu davası açıldı.

Şiddet uygulayanları cesaretlendiren bu tutum sonucunda, 2012-2019 yılları arasında savcılık makamınca hakkında işlem yapılan faillerin yüzde 73’ü yani her 10 şüpheliden 7’si serbest bırakıldı. Hakkında ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ gerekçesiyle işlem yapılmayan şüpheli sayısı her geçen yıl düzenli olarak arttı. 2012 yılında faillerin yüzde 47’si hakkında ‘takipsizlik’ kararı verilerken, 2019 yılında ‘takipsizlik’ kararı oranı yüzde 82’ye ulaştı.

Sürekli artan ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararları, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin failinin bilindiği halde ‘meçhul’ bırakıldığını ortaya koydu. 2012-2019 yılları arasında şiddet gördüğü gerekçesiyle hakkında koruma kararı verilmesi talebiyle Aile ve Hukuk Mahkemelerine başvuran kadın sayısı yüzde 90 oranında artarken; savcılar tarafından şiddet failleri hakkında verilen ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararı da yüzde 64 arttı.

2012-2019 yılları arasında toplam 1 milyon 608 bin 657 kadın şiddet gördüğü gerekçesiyle mahkemelerden koruma talep etti. Bu veriler, geçen 8 senede haftada en az 3 bin 867 kadının erkek şiddetine maruz bırakıldığı gösterdi. Şiddete maruz bırakılan kadın sayısı, ayrı ayrı 68 il nüfusunu geçmiş durumda.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here