Her İsrailli de asker doğar mı?

0

İsrail’de kadın erkek fark etmeksizin (Arap kökenli vatandaşlar hariç), 18 yaşını dolduran herkes; kimisi rızası dışında olmak üzere silah altına alınıyor.

Erkekler 32 ay, kadınlar ise 24 ay boyunca, belki de tamamen inanmadıkları değerler uğruna; belki de sivil hayatta karşılaşsalar gülüp eğlenecekleri insanları yeri geldiğinde öldürmek zorunda bırakılıyorlar.

Tabii bu ortalama iki senelik süre boyunca askerlik yapmak zorunda kalan gençlere, neden İsrailliliğin dünyadaki diğer bütün milletlerden daha üstün olduğuna dair beyin yıkama ve format atma çalışmaları yapılıyor.

Kimisi bu formata zaten ailesinden yatkın olduğu için hiç yadırgamıyor. Komutanının “öldür” emrini yerine getirirken, başkalarının canına; yine bir başkasının ağzından çıkan tek kelimeyle, sorgusuz sualsiz son verebiliyor. Üstelik bunu yaparken de doğru bir şey yaptığını sanıp kendi çapında mutlu olabiliyor.

Bu bilinçsiz caniliği bir kenara bırakırsak…

İsrailliliğin; dünyadaki diğer bütün ırklardan herhangi bir farkı olmadığını, insan öldürmenin yanlış bir şey olduğunu ya da en azından insan öldürmek zorunda bırakılmanın kabul edilemez olduğunu düşünen diğer gençler ise ömürlerinden çalınan ortalama iki sene boyunca maruz bırakıldıkları travmalarla hayatlarına devam etmeye çabalıyorlar.

Herkesin tahammül sınırı bir değil. Silah altında kaldığı süre boyunca psikolojisi bozulup intihar eden İsrailli askerler bile var.

İsrail toplumunda böylesi yaralar açan; gençlerin beyinlerini, kendinden olmayan herkese karşı düşmanca fikirlerle dolduran bu zorunlu askerlik uygulamasına İsrailli yöneticilerin bir an önce son vermesi gerekiyor.

İsrailli hiç kimse; istemediği halde evinden, ailesinden, memleketinden koparılmamalı. Eline zorla silah verilip öldürmek istemediği insanları öldürmek zorunda bırakılmamalı.

İsrail anayasasında yapılacak bir düzenlemeyle, askerliğin ancak ve ancak gönüllülük esasisine göre yapılabileceği şartı eklenmeli.

Kim bilir, belki İsrail’de “halkı askerlikten soğutma” gibi bir ceza vardır da o yüzden İsrailli gençler bu isteklerini dile getiremiyorlardır. Onlar adına ben getireyim o zaman.

Sayın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu,

Kendi rızaları dışında silah altına aldığınız İsrailli gençlerin anne ve babaları, sizin masa başında yaptığınız kirli planlara alet olmaları ve inanmadıkları değerler uğruna ölmeleri için çocuk yetiştirmiyorlar.

İsrailli gençler arasında eğer askerlik yapmak isteyen varsa zaten gönüllü olarak yapabilirler. Eline silah almak ve istemediği bir insanı öldürmek zorunda kalmamak gibi insani bir hakkı olmalı gençlerinizin.

Lütfen en yakın zamanda bir anayasa değişiklik paketi hazırlayın ve İsrailli gençleri bu zulümden kurtarın.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir dost.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here