Hikmetli Davranışlar

0

Bir tek söz, bazen karşıdaki kişiyi kırıp gönlünü harap edebilir.

Kaş yapayım derken göz çıkartılabilir.

Onun için söylemeyi düşündüğümüz sözleri en ince süzgeçten süzüp ve düşünerek karşıdakine sunmak gerekir.

Yoksa iyilik adına dahi söylenmiş olsa bile muhatabında ters tepki yapabilir.

Muhatımızın ihtiyaç ve hassasiyetine göre davranmalıyız.

Kırık bir kalbin nazarıyla etrafımıza bakıp ona göre sözümüzü ayarlayıp muhatabımıza karşı hoşgörülü ve yapıcı tavırlar takınmalıyız.

Bazı insanlar nice kişileri bir dozer hissizliğiyle ezer geçer de haberi dahi olmaz. Bu davranış, istikrarsız düşünceden kaynaklanır.

Eğer insanlar arasında gerçekten düşüncemizin olumlu yansıması istiyorsak kalp ve fikir frekansımızı çok hassas kişilere göre ayarlamalıyız. Böyle incelik isteyen yola ancak böyle ince, teferruatı dahi düşünen beyinlerle çıkılabilir.

Bu, Sırat köprüsü misali bir yoldur. İnce his ve düşüncemizle, hassas davranışlarımızla bu yol belki bir geniş cadde haline gelir. Fakat kaba saba bir düşünce ve hareket ilerleyişiyle o hassas yolda yürümek asla mümkün değildir. Zira yol, pek ince ve keskindir.

Muhatap her kim olursa olsun kılı kırk yararak konuşmak ve istikrarlı hareketlerle kendimizi ona karşı ayarlamak mecburiyetindeyiz.

Yoksa rastgele ve şımarıkça yapılan her hareketin karşımızdaki kişide ya üzüntü ya kırgınlık veya kin meydana getirebileceğini katiyen aklımızdan çıkarmamalıyız.

İnsanları anlamak oldukça zordur. Onların bu karmakarışık dünyalarına en uygun yol; hak ve hakikat kandiliyle girmektir. İnsanlara ışık tutacaksak kendi akıl fenerimizle değil, güneş şuaları gibi öteler ötesinin mesajıyla devreye girmemiz, en uygun bir hareket olacaktır.

Yoksa kalp ve ruhları doyurmak için verdiğimiz şeyler bir zehir, ışık diye tuttuğumuz şeyler, köreltici ışınları gibi zıt bir tesir meydana getirebilir.

Aklını yitirmemiş bir insan hem çevreye hem de kendi gibi düşünenlere davranışları daha önce yaşamışların hal, hareket ve sözleri dikkate alınarak ayarlanabilir.

İnsanların kalbinde ve dimağında sözleri ve tavırları bir iksir tesiri meydana getirmek gerekir.  Olanların yolundan gitmekle onların usul ve erkânına uyarak kendimizi insanlara zararlı değil, yararlı bir fert seviyesine getirebiliriz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here