Hindistan’da kontrolsüz nüfus patlaması..

0

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ülkesinde kontrol edilemeyen bir nüfus patlaması riskine karşı ilk kez uyarı yaptı. Modi, ülke çapında aile planlaması önlemlerinin alınmasının zamanı geldiğini duyurdu.

1,3 milyar insanın yaşadığı Hindistan, Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan öngörülere göre 2024 yılında 1,4 milyar nüfusu olan Çin’i de yakalayıp geçmesi bekleniyor. Modi, “Önümüzdeki sorunu görüp kabul etmenin zamanı geldi. bu mesele gelecek nesiller için en önemli mücadele alanı olabilir.” dedi.

Başbakan Modi, hali hazırda çocuk sayısını az tutan küçük ailelerin ülkelerinin geleceğine olumlu katkıda bulunduklarını belirterek aile planlaması yöntemlerinin eğitimi ve yaygınlaştırılması için çalışacaklarını açıkladı.

Hindistan 1970lerde erkekleri zorla kısırlaştırma yöntemini denemiş ancak oluşan öfke nedeniyle bu uygulamadan vazgeçilmişti. Ülke 1996 yılında kısırlaştırma konusunda hedefler koymaktan vazgeçti ancak insan hakları örgütleri bu uygulamanın yerel düzeyde devam ettiğini söylüyor.

Ülkenin Ulusal Sağlık Bürosu verilerine göre 2017 ve 2018 yıllarında çoğu kadın 1,9 milyondan fazla insan kısırlaştırıldı. Hindistan nüfus artışıyla birlikte ciddi bir işsizlik sorunu da yaşıyor ancak Modi “ülke ekonomimizin temelleri sağlam” mesajı verdi ve Hİndistan’In 5 yıl içerisinde 5 trilyon dolarlık bir ekonomi haline geleceğini ileri sürdü.

Hindistan’ın 2 trilyonluk bir ekonomi haline gelmesi 70 yıl sürdü ancak ülke 2014’ten 2019’a kadar geçen 5 yıllık süre içerisinde 3 trilyon dolarlık bir ekonomi haline geldi.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here