Hırvatistan ve Özbekistan’da seçim..

0

Hırvatistan, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gitti. Hırvatistan’da yeni cumhurbaşkanını belirlemek için kayıtlı 3 milyon 854 bin 747 seçmen, kurulan oy merkezlerinde yerel saatle 19.00’a kadar oylarını kullanabilecek.

Hırvatistan’da 4’ü bağımsız 11 adayın yarıştığı seçime ilişkin resmi olmayan ilk sonuçların bu gece yarısına kadar açıklanması bekleniyor. İlk turda adaylardan hiçbirinin yüzde 50 barajını geçememesi durumunda, en çok oy alan iki aday 5 Ocak 2020’de yapılacak ikinci turda yarışacak.

Hırvatistan’da beş yılda bir yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Hırvat Demokrat Birliğinin (HDZ) aday gösterdiği mevcut Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic’in yanı sıra Sosyal Demokrat Parti (SDP) adayı eski Başbakan Zoran Milanovic de yarışıyor.

Diğer adaylar ve partileri şöyle: Miroslav Skoro (bağımsız), Mislav Kolakusic (bağımsız), İvan Pernar (İvan Pernar Partisi), Dejan Kovac (Hırvat Sosyal-Liberal Partisi), Dalija Oreskovic (bağımsız), Dario Jurican (bağımsız), Nedjeljko Babic (Tüm Çakavca, Kaykavca ve Ştokavca Konuşanların Hırvat Partisi), Anto Djapic (Ulusal Yenilenme Demokrat Birliği) ve Katarina Peovic (İşçi Cephesi).

Özbekistan

Özbekistan’da da halk, Yasama Meclisi ile belediye meclislerinin üyelerini belirlemek için oy vermeye başladı. Özbekistan’da Şevket Mirziyoyev’in cumhurbaşkanı olmasının ardından yapılan ilk genel seçimde, seçmenler yerel saatle 08.00’den 20.00’ye kadar oy kullanacak.

“Yeni Özbekistan, yeni seçimler” sloganı kullanılan seçimlerde, Liberal Demokrat Partisi, Milli Yükseliş Demokrat Partisi, Halk Demokrat Partisi, “Adalet” Sosyal Demokrat Partisi ve Özbekistan Ekoloji Partisinden 750 aday Yasama Meclisindeki 150 sandalye için yarışıyor. Seçimlerde en çok oy alan parti, başbakan adayını belirleyerek onaylanması için devlet başkanına sunma hakkını elde edecek.

Ülke genelindeki 20 milyon 515 bin 710 kayıtlı seçmen, 140 seçim bölgesinde kurulan 10 bin 260 sandıkta oyunu kullanabilecek. Seçimlerde 2 milyon kişi ilk kez sandık başına gidecek. Yurt dışındaki Özbek vatandaşlar için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yabancı ülkelerdeki Özbekistan’ın diplomatik temsilciliklerinde 55 sandık kuruldu.

Seçimi 50’den fazla ülke ile aralarında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Dünya Seçim Organları Birliği (DSOB), Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Türk Konseyinin de bulunduğu kuruluşlardan 600’den fazla uluslararası gözlemci izleyecek.

AGİT ülkedeki parlamento seçimlerini ilk defa tam teşekküllü gözlem heyetiyle izliyor. Seçimleri 2 bine yakın yerli ve yabancı gazeteci takip edecek. Kesin olmayan resmi sonuçlar yarın açıklanacak.

Aralık 2014’te yapılan son parlamento seçiminde 150 sandalyeli Yasama Meclisinde Liberal Demokrat Partisi 52, Milli Yükseliş Demokrat Partisi 36, Halk Demokrat Partisi 27, “Adalet” Sosyal Demokrat Partisi 20 ve Özbekistan Ekoloji Partisi 15 sandalye kazanmıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here