HÜDA PAR: Tutuklu ve hükümlüler adli kontrol tedbirleri uygulanarak evlerine gönderilmeli

0

HÜDA PAR Sözcüsü Şehzade Demir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle kongreleri ertelediklerini açıkladı. Hükümet tarafından açıklanan tedbirlerin yerinde fakat eksik olduğunu savunan Demir, şunları söyledi:

“Şu ana kadar açıklanan tedbirlere ek olarak bazı tedbirlerin alınmasına ihtiyaç vardır. Cezaevlerinde kapasitenin çok üzerinde bir yoğunluk bulunduğundan yakın ve yoğun temas kaçınılmazdır. Resmi verilere göre cezaevlerinde kapasitenin iki katı hükümlü ve tutuklu bulunmaktadır. Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin sağlığı ve can güvenliği devletin sorumluluğundadır. Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerinde bulunan yüksek risk grubundaki yaşlı ve hasta mahkûmlar ile ceza miktarına bakılmaksızın cezalarının yarısından fazlasını çekmiş olanların salgın tehlikesi geçinceye kadar adli kontrol tedbirleri uygulanarak evlerine gönderilmeleri salgın riskini azaltacağı gibi ailelerinin endişesini de giderecektir. Tutuklu olanların da uygun görülecek adli kontrol tedbirleri doğrultusunda tahliyelerine karar verilmelidir.”

Öte yandan AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Meclis grup toplantılarını iptal etti. TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler, bu hafta grup toplantısı yapmayacak.

AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında grup toplantısı yapmama yönünde karar aldı. Ancak milletvekilleri, Genel Kurul çalışmalarına devam edecek.

Koronavirüs önlemleri kapsamında, TBMM yerleşkesine, 31 Mart’ta tekrar değerlendirilmek üzere iki hafta ziyaretçi kabul edilmeyeceğine dair önceki gün karar alınmış, Meclis içinde dezenfeksiyon çalışmaları yapılmıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here