Hükümetin Suriye politikasına destek veriyoruz ancak hamaseti bir kenara bırakmak lazım..

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi. “Hükümetin Suriye politikasına destek veriyoruz. Ancak hamaseti bir kenara bırakmak lazım. Önce stratejimizi sonra politikalarımızı, en sonunda da projelerimizi devreye koymalıyız. Hamasetle işimiz yok.” diyen Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Artık son perde oynanıyor. ABD’nin Orta Doğu ile ilgili politikalarını belirleyen kurum Pentagon’dur. Bundan önce seçime giderken Amerikan başkanlarının bazı vaatleri oldu, bunu gerçekleştiremediler çünkü Pentagon buna rıza göstermedi. İlk adım Obama döneminde atıldı. Buna rıza gösteremeyiz dedi, 8 yıl iktidarda kaldı ama bu dediğini gerçekleştiremedi. Trump, her şeye para yoluyla bakıyor. Çekileceğim deyip, daha da askeri gücünü artırdı. Suriye’de başka bir türlü söyleniyor.

ABD Suriye’ye girdi. Üslerini kurdu, askeri sevkiyatını gerçekleştirdi. Ama ABD’nin en büyük üssü hala Türkiye’de bulunan İncirlik’tir. İncirlik, sadece Kıbrıs Barış Harekatı esnasında kapandı. Şimdi de kapatılmalıdır. Elbet sıkıntılarla karşılaşabiliriz ancak bunların tamamını geçmişte aştık. Yine aşarız.

AK Parti hükümetini dostane bir şekilde uyarıyorum; hem kendi menfaatiniz hem ülke menfaati için geçmişte yaptığınız politik hataları tekrarlamayın. Olağanüstü badireli dönemlerden geçiyoruz. Bu dönemi kutuplaşmayla değil kucaklaşmayla atlatabiliriz.

Trump tweet atarak Türkiye’ye ayar veriyor, tehdit ediyor. Bizim hükümetimizden de bir Allah’ın kulu çıkıp cevap vermiyor. Sonra Trump yine tweet atarak karar değiştiriyor ve Sayın Erdoğan’ı kasım ayında ABD’ye çağırıyor. Bize karşı oluşan bölgeyi tehdit eden oluşumlarla ilgili olarak elbette adımlar atmaya mecburuz. Ve biz millet olarak hareket edeceğiz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, silahlı kuvvetlerimizin yurt dışına gönderilmesi konusunda kendisine daha önceden verilen yetkiyi uzatma kararı aldı. Elbette biz ülkemiz için tehlike arz eden durumlarda bu tip kararları almaya, yeri geldiği zaman askerimizi sevk etmeye de kararlıyız. Hükümetin bu noktada gösterdiği kararlılığı elbette destekleriz.

Meclis’te bir görüşme oldu, karar alındı ama hepimizin aklından geçiyor, bu ülkenin bütününü ilgilendiren bir karar olduğuna göre acaba cumhurbaşkanı bütün parti liderlerini toplayarak bir istişarede bulunsa, bu zararlı mı olur? Bizim birbirimizi kucaklamaya ihtiyacımız var. “

Elektrik, köprü ve otoyollara yapılan zamlara da dikkati çeken Karamollaoğlu, “Zamlar herhalde eskiyi aratacak kadar ihtişamlı oldu. Ekonomi böyle giderse bundan sonra daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacağız.” ifadelerini kullandı.

Reklam

Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilenlerin geçtiğimiz günlerde Ankara’da yapacağı toplantının iptal edilmesine ilişkin Karamollaoğlu, “Kendilerine verilen toplantı hakkını kullanarak bir yerde problemlerini görüşmeye ve seslerini de hükümete duyurmak istiyorlar.” dedi.

Karamollaoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine ise “Bu bir defa terbiyesizlik, saygısızlık ve küstahlık ama bu Trump’ın adeta kimliği haline geldiği için bunları saymaya gerek yok.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here