Hürriyet yazarı: Bosna’da savaş kapıda…

0

Hürriyet’in dış politika yazarı Verda Özer, Türkiye güneyindeki devasa sorunlarla uğraşırken, ülkemizi yakından ilgilendiren beklenmedik bir gelişmenin Balkanlar’da yaşanmaya başladığını bugünkü yazısına taşıdı.

Özer’e göre, Dayton Antlaşması ile Bosna-Hersek Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti olarak ikiye bölünen Bosna Hersek’te, Sırplar oldu-bittilerle sonuç almaya çalışıyor. Son olarak, Sırplar, ancak başka devletlerin müdahalesiyle durdurulabilen iç-savaşın başladığı ve yıllardır zaten ‘Milli Gün’ olarak kutladıkları 9 Ocak 1992 tarihini, bundan böyle ‘dini bayram’ yapacaklarını ilân etti.

Anayasa Mahkemesi iptal etti

Boşnak Müslümanların başvurusu üzerine, Anayasa Mahkemesi, ‘milli gün’ uygulamasının , çok uluslu bir ülkeye ters düştüğü için, Bosna-Hersek Anayasası’na aykırı olduğuna hükmetti.

Sırplar ise uygulamalarında ısrarlı. Geçen hafta Sırbistan Cumhuriyeti’nde bu konuda halkoylamasına gidildi ve tahmin edileceği üzere büyük bir çoğunlukla ‘milli gün’ kararı çıktı.

Sırpların yaptığı yalnızca ülke anayasasına değil, alınacak her kararın Boşnak ve Hırvatlar tarafından onaylanmasını öngören Dayton Antlaşması’na da aykırı.

Verda Özer’in konuştuğu Bosnalı gazeteci Mirnes Kovac krizin askeri bir çatışmayı tetikleyebileceğini söylemiş. Bir dediği de şu: “Arkamızda güçlü bir Türkiye desteği şart.”

Daha geniş bilgi için Verda Özer’in makalesini okumalısınız.

 

 

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here