Hüzün

0

Hüzün, her ne kadar negatif duygu gibi görünse de aslında insanın gönlündeki güç ve kudret sembolüdür.

Hüzün bir kalbi buğu buğu sarması, geleceğe gebe nice güzel tohumların yeşermesinin alametidir.

Hüzün, ruhun rahmet yağmurlarının yağmadan evvelki nemli beşaret dolu sisli havasıdır.

Hüzün, yüce dağların başındaki buluttur. O bulut ki, tümseklerde ve derelerde olmaz. O bulut ki, cüce ruhlulara nasip olmaz.

Hüzün, duyguları dolayısıyla insanın ruhunu besleyen manevi yağmurdur.

Hüzünden mahrum gönüller, sığ ve sıkıntılı gönüllerdir. Mahzunluk semtine uğramamış insanlar ne zaman gerçek kalp neşvesini ve gönül huzurunu tadacaktır.

Hüzünsüz bir hayat, hayat değildir.

Zira hüzün olmadan neşenin de saadetin de kıymeti anlaşılmaz. Her şey zıddıyla bilinir, kaidesince hüznü yaşamayanlar, mutluluğun kıymetini ne bilsin…

Dolayısıyla hüzün, gönlün ilacıdır.

Hüzünden ırak kalplerin kör, sağır ve dilsiz olduğu rahatlıkla söylenebilir. Zira canlılığını yitirmiş bir ruhtan pozitif adına ne beklenebilir?

Kalbinde hüzün olan insan, kalbinde güç stok eden insandır. Gelecek için gerilimi geçer ve zamanı gelince bu güç ile hasımlarının kalbine bir ok gibi saplanır.

Laubali insanlar ise bu gönül gevşekliği ile ellerindeki bütün sermayeyi de yitirirler. Zira bu rehavetin tesiriyle insan yavaş yavaş metafizik gerilimi kaybedip her illeti normal görmeye başlar.

Nice menfur hadiseler onun gözünde pek ehemmiyet arzetmez ve onları izale etmek için hiçbir fikir ve fiiliyat ile ortaya çıkmaz. Buna bir bakıma hissizlik de denilebilir.

Bencil, bilgiye kapalı, vicdanı kurumuş, merhamet ve sevgi fakiri yani ruh ve akıl sağlığını yitirmişlerin kalbinde hüzün bulunmaz.

Ezcümle, hüzün, varlığın temeli, kalbin güç kaynağı, hatta varlık âleminin sinesinden yükselen en fıtri kanunudur.

Başta Ocakmedya ailesinin ve tüm okuyucularımızın Kurban Bayramlarını tebrik eder; mübarek bayramın, insanlığa unutulan insanlığı yeniden inşa etmesine vesile olmasını gönülden diliyorum….

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here