Hz. Hüseyin’in uğruna cân-ı feda ettiği kutsal davası ?

1
gündogdu

Gündemde, On Muharrem ile 30 Ağustos zafer bayramı üst üste geldi. Bizde önce 30 Ağustos’u yazdık.

Ocakmedya.com yazarı Emrullah Bayrak çok güzel bir yazı kaleme aldı. “Kerbela Adaleti”. Emrullah beyi tebrik eder, okumayan varsa okumalarını tavsiye ederim.  

Bizde naçizane   bir ek olsun diye  tekrara düşmeden, Kerbela’da  uğruna şehit olan Hz Hüseyin(r.a) kutsal davasını kısaca yazalım istedik. Buyurun okuyalım.

Hz. Hüseyin, İslami değerlere uymayan, Hz Muhammed(s.a.v) ve arkasından gelen Hulefa-i Raşidin’in uyguladığı,  İslam siyaset geleneğine ters düşen, tahribatı tüm toplum kesimlerini ve Müslümanların gelecek yüz yıllarını kapsayacak olan bir yozlaşma ve yanlışlığa, zulme-zalime, hakkaniyet,  hak ve adalet duygusuyla,  karşı çıkmıştır.

 Hz. Hüseyin Asrı Saadette ve arkasından gelen Hulefa-i Raşidin döneminde olduğu gibi, İslamın evrensel değerlerini yeniden ihya etmek için yola çıkmış; İslamcı ve dinci anlayışlara, dini ve İslami kendi menfaatleri ve siyasi hedefleri için kullananlara karşı çıkmış; Müslüman ve dindar duruşu ile, kaynağı Kur’an ve  sünnet olan kutsal davası uğrunda Kerbela’da  şehit düşmüştür.

Bu yüzden diyoruz ki, Kerbela faciasında Hz. Hüseyin Efendimize reva görülen muamele sebebiyle ağlamak ne kadar muhteremse, bu acıklı hadiseyi doğru okuyup doğru anlamak, doğru sonuçlar çıkararak ibret almak ve toplumun bu konuda bilgilenmesine vesile olmakta o derecede hatta daha ziyade önem taşımaktadır.

İnanıyoruz ki, Allah Rasulü´nün mümtaz torunu Hz. Hüseyin´in bizden beklediği ve istediği de budur.

Aslında Kerbela’da, sevgi, saygı, hakka, hukuka riayet, hak adalet, özgürlük, insana insaların sahip olduğu canına, malına, mülküne  hürmet, insanın fikrine önem vermek, insanları dinlemek, anlamak; Emevi kralına biat uğruna yok edilmiştir.

Dolayısıyla günümüzde, Emevi kralı Yezid’in yaptığı bu faciaya karşı çıkmak, Hz Hüseyin’in safında yer almak, İslam toplumunda kaybolan bu İslami ve evrensel değerleri yeniden ihya ve öne çıkarmasına taraf olmaktır.

 Vesselam!

Kaynak:

T.D.V, İslam Ansiklopedisi. “Kerbela”mad.

Prof. Dr. Hüseyin Algül, “Kanayan Bir Yara, Gönül Sızlatan Bir Facia, KERBEL”, Ensar neşriyat.

1 YORUM

  1. T.D.V, İslam Ansiklopedisi “Kerbela” maddesini okudum. Sadece tarihi bilgi verilmiş, Halife Yezid ve babası Muaviye hakkında en küçük bir eleştiri yok. Zaten kendisinden bahsederken Hz.Muaviye diyenlerden ne beklersin! Benim araştırmalarıma göre geleneksel-kültürel İslam Dini Kuran’dan ziyade Ebu Süfyan-Muaviye çizgisinde hakim sınıfların menfaatine göre şekillenmiş. Müslüman toplumların hayatı da buna uygun bir hal almış.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here