İçine düştükleri bataklıktan çıkmak için HDP’yi karalıyorlar..

0

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Adana’da konuştu. HDP’nin 8 yıldır bu ülkenin demokratik bir ülke olması, insanların barış içerisinde, kardeşçe yaşayabilmesi, bütün inançların, kimliklerin kendisini özgürce ifade edebileceği ve birarada eşitçe yaşayabileceği bir ülke için çalıştığını belirten Buldan, şunları söyledi:

“Bu ülkede siyaset yapan partiler içinde en fazla barışı, demokrasi ve özgürlükleri savunan parti bizim partimizdir. Savaşa karşı çıkan parti biziz, demokrasi ve özgürlükleri isteyen parti biziz. Bu ülkede Türküyle Kürdüyle, Lazıyla Çerkesiyle, Ermenisi Süryanisi, kadınıyla genciyle eşit şartlarda ve koşullarda hepimiz bir arada barış içinde yaşamak için her türlü bedeli ödemeye hazır olan bir gelenekten geliyoruz. HDP’nin varoluş ve kuruluş gerekçesi budur.

Ama bugün her bu ülkeye demokrasi gelsin, bu ülkede barış sağlansın dediğimizde bize saldıranlar, bizi hergün TV’lerde tartışanlar, tartıştıranlar, partimizi kriminalize etmeye çalışanlar bu ülkede insanların kardeşçe ve barış içinde yaşamasını istemeyen kesimlerdir. HDP’nin karşı çıktığı nokta budur.

İşte bunun için bize saldırıyorlar, bunun için üzerimize geliyorlar. Bizim yarımızı cezaevlerine gönderdiler. Bunun için bugün Diyarbakır İl Örgütümüzü bastılar. Bugün İl Eşbaşkanlarımızı gözaltına aldılar. Her gün yeni bir operasyona uyanıyoruz, hergün yeni bir krizle karşı karşıya kalıyoruz. Çünkü bu ülkeyi yönetenler uyguladıkları haksızlıkların, hukuksuzlukların, içine girmiş oldukları bataklıktan çıkmak için HDP’yi karalama yöntemini seçtiler. Bu ülkeyi yönetemeyen bir iktidar var. Milyonlarca insanı açlığa ve sefalete sürükleyen bir iktidar var. Milyonlarca işçiyi ve emekçiyi evinde oturmaya mecbur bırakan bir iktidar var. Esnaf kapısını kilitlemek durumunda kaldı. Binlerce insan KHK ile işinden edildi.

Bu ülkeyi yönetemedikleri için gündem değiştirmeye çalışanlar bu ülkenin işçisine, emekçisine, kadınına, muhalefetine saldırmayı önüne yol ve yöntem olarak koydu. Bu ülkeyi yönetenlerin beslendikleri sadece birşey var; onlar çatışmalı ortamlardan besleniyorlar. Onlar istiyorlar ki her gün bir yerde kriz çıksın, savaş çıksın her gün bir yerde kaos olsun ki bundan faydalansınlar, bundan çıkar elde etsinler. Akdeniz, Libya, Suriye’de Azerbaycan ve Ermenistan’da yaşanan her çatışmada Türkiye bu olayların içine girmiştir. Bunlardan kaynaklı olarak Türkiye felaketin eşiğine gelmiştir. Ekonomik, sosyal, siyasal ve toplumsal krizlerin olduğu bir ülke yarattılar.

Bütün bunları niye yaptılar? Bir kez daha iktidara gelebilmek ve koltuklarını koruyabilmek kendi tabanlarında oylarını yükseltmek için yaptılar. Yaptıkları bütün bu yanlışlar onların hanelerine artı olarak değil eksi olarak yansıyor. Bugün yapılan bütün anketlerde AKP düşüş yaşıyor. Bugün AKP’nin düşüşe ama aynı zamanda HDP’nin yükselişe geçtiğe günlerdir. Onlar battıkça; saldırdıkça, üzerimize geldikçe biz daha çok büyüyoruz, güçleniyoruz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here