İçişleri Bakanı demokratik hukuk devletinin bütün unsurlarıyla tezat içerisindedir..

0

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’a yönelik açıklamaları sebebiyle istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Anayasa’da yer alan “Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz” hükmünü hatırlatan Yeneroğlu, şöyle devam etti:

“Ciddiye almıyor olsa da buna İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da dahildir. 4 yıldır içişlerinden sorumlu bakan, Anayasa Mahkemesi Başkanına araba ile kendi ülkesinde tek başına yolculuk yapabilmenin, bisikletle işe gelip gidebilmenin ne kadar tehlikeli olduğunu bizzat itiraf ediyor. Birisi ona bundan kendisinin sorumlu olduğunu hatırlatabilir mi acaba?

İşkence ve kötü muameleye onay veren, AYM Başkanı’nı hedef alan, görev alanı olan cadde ve sokaklardaysa güvenlik zaafiyeti olduğu ikrarında bulunan İçişleri Bakanı demokratik hukuk devletinin bütün unsurlarıyla tezat içerisindedir. İçişleri Bakanı’nı istifaya davet ediyoruz.”

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, işkence ve kötü muameleye yönelik gündeme gelen iddiaların şeffaf bir şekilde araştırılması gerektiğini belirten Yeneroğlu, Oruç Reis gemisinin, bakım ve ikmal için Antalya açıklarında demir atmasına ilişkin bir soruya ise “Gemilerimizin limana çekilmesini doğru bir politika olarak değerlendiriyoruz. Hükümeti aklı selime davet ediyoruz. Bu meselelerde kabadayı edasıyla hareket edilmesi Türkiye’nin menfaatlerine zarar veriyor. Atılan adım doğru bir adımdır. Bu adımların devamının gelmesini diliyoruz. Türkiye’nin haklarını makul bir dille, uluslararası hukuk esaslarına göre ve ittifaklarla birlikte savunması zorunludur.” karşılığını verdi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here