İçişleri Bakanlığı’ndan ‘Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’ açıklaması..

0

İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde vatandaşlara dağıtımına başlanan ‘Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’yla ilgili açıklama yaptı. Bakanlığa intikal eden bilgilerden “mevcut nüfus cüzdanı”nın geçerlilik ve değiştirme süresi ile ilgili olarak tereddütlerin olduğunun anlaşıldığının belirtildiği açıklamada, şunlar ifade edildi:

Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yaygınlaştırma uygulamasına ülke genelinde 02.01.2017 tarihinden itibaren başlanmıştır. Bu çalışmanın 3 ila 3,5 yıl içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Bu itibarla kişilerin elinde var olan nüfus cüzdanları, değiştirilmesini zorunlu kılan haller dışında yenisi ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.

Diğer taraftan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamalarında doğum, kayıp veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda, yeni kart düzenleninceye kadar on beş gün geçerli Geçici Kimlik Belgesi düzenlenmekte ve belgenin Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden doğruluğu da kontrol edilebilmektedir.

Yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar yukarıda belirtilen nedenlerle düzenlenen Geçici Kimlik Belgesi ve mevcut nüfus cüzdanlarının vatandaşlarımızın iş ve işlemlerinin yürütülmesinde geçerli olduğunun bilinmesi hususu kamuoyuna duyurulur.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here