İçme suyundaki plastik parçacıklar ne kadar tehlikeli?

0

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) içme sularındaki mikroplastik partiküllerin insan sağlığını tehdit edecek boyutlarda olmadığını açıkladı.

Bu durumun yakın gelecekte değişebileceğine dikkat çeken WHO, plastik kirliliğinin aynı hızla devam etmesi durumunda uzun vadede su kaynaklarının kirleneceği uyarısında bulundu. Böylece mikroplastik parçacıklar içme sularında daha yoğun hale gelecek ve bu suları içen insanlarda sağlık sorunları ortaya çıkabilecek.

Plastik atık sorununun yeraltı kaynaklarını tehdit etmeye başladığını ifade eden Dünya Sağlık Örgütü’nün Halk Sağlığı Bölümü Başkanı Dr. Maria Neira, “Dünya genelinde plastik atık artışını azaltmalıyız” dedi. Neira yeraltı sularında tespit edilen mikroplastik parçacıkların oranlarının belirlenmesine yönelik derin araştırmalar yapılması gerektiğine de işaret ederek, “Sulardaki mikroplastik parçacıkların sağlığa etkileri konusunda acilen daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyoruz, çünkü her yerde görülüyorlar.” dedi.

Almanya’da Bremerhaven merkezli Alfred Wegener Enstitüsü (AWI) tarafından kısa süre önce sulardaki mikroplastik üzerine yaptığı bir araştırmadan çıkan sonuç durumun ciddiyetini ortaya koymuştu. Söz konusu araştırmaya göre Arktik bölgeler gibi ıssız alanlanlarda yağan karlar bile yüksek miktarda mikroplastik parçacıklar içeriyor. Uzmanlar Bavyera ve Bremen’den alınan kar numunelerinde olduğu gibi Baltık denizindeki Helgoland adası, İsviçre Alpleri ve Arktik bölgelerdeki karlarda da mikroplastik parçacıklar tespit etmişlerdi.

İçme suyuna karışan mikroplastik parçacıkların insan vücuduna girdikten sonra kimyasal etkileşimlere yol açabileceği ve bakteriyel hastalıkların oluşmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: DW Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here