İdam cezası teklifini yorumladı.. Hukuku, demokrasiyi idam sehpasına götürenlerin ellerinde malzeme kalmadı

0

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Halk TV’de konuştu. İdam cezası tartışmalarını değerlendiren Yeneroğlu, şunları söyledi:

“Hukuku, hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi idam sehpasına götürenler, herhalde ellerinde malzeme de kalmadı, hamaset yapma adına toplumun gerçek gündemini konuşmamak adına, çözümü de ortaya koymadan kaçındıkları için, ‘biz iflas ettik, ülkeyi yönetemiyoruz’ diyemedikleri için böyle toplumun duygularına hitap ederek suni gündemlerle zaman kazanmaya çalışıyorlar. Gerçek gündemden de insanları saptırmaya çalışıyorlar. Bundan önce başka konular da geldi. Ellerindeki malzemeleri tüketsinler, çok fazla da bir şey kalmadı. Bu herşeyi göze aldıkları manasına gelir. Ülkenin geleceği adına kaygı verici.

Türkiye’de terör kavramının içi boşaltıldı. 2016-2018 yılları arasında 1 milyondan fazla insan terör örgütü üyeliği veya desteklemekten soruşturma veya kovuşturma geçirmiş. Hukukun takılmadığı bir ortamda geriye işleyip işlemediğinin de bir önemi yok. Terör suçlarını da elbette dahil edecekler, zaten vatandaş da böyle olmasını isteyecek. Düşünce suçlarını da terör suçlarına dahil edecekler. İnsanlar bunu görmüyor. İnsanlar, hukukun olmadığı bir ülkede böyle bir tartışmanın nelere kapı açtığını maalesef görmüyor. Bunu anlatmamız lazım. Biz topluma idam cezasıyla ilgili olasıkları anlattığımızda önemli bir kısmı karşı çıkacaktır.

Bu ülkede Adnan Menderes idam edilmiş, hiç mi ders çıkarmazsınız? Bu ülkede Deniz Gezmiş’ler idam edildi, hiç mi ders çıkarmazsınız? Bir sağdan bir soldan diye genç, masum suçsuz yavrular idam edildi, hiç mi ders çıkarmazsınız? Yarın ne değişecek; hiçbir şey değişmeyecek. İdam cezasını geri getirmek demek, Türkiye’nin üçüncü dünya ülkesi olduğunu tescil etmek demektir. Bütün bilimsel veriler, ölüm cezasının suç oranlarını azaltmadığını net olarak ortaya koymakta. Bu konulara gündeme getirenleri aklıselime davet ediyorum. Bu gidişat, bu söylemler hayra alamet değil. Bu söylemlerle siyaset yapmak, Türkiye’nin hukuk devleti iddiasına gün geçtikçe daha fazla zarar veriyor.

Birileri diyor ki sonuçta bunlar Fetöcü, bunlar PKK’lı, o yüzden İçişleri Bakanlığındaki kolluk güçlerinde yapılan işkence olaylarına da iktidar sesini çıkarmadığı için yani işkenceye sıfır toleranstan işkenceye bol hoşgörü politikasına geçtiği için ve insanların çoğu da bunu tasvip etmemesine rağmen bizim arkadaşlarımız bunu yapabiliyor diye maalesef bunun karşısında susabiliyor. Oysa işkence öyle bir suç ki insanlığa karşı işlenebilecek en büyük suçlardan birisi.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here