İdam cezasının uygulanmasını istedi..

0

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Federal Temyiz Mahkemesinin, Cohar Tsarnayev’e verilen idam cezasını iptal etme kararına Twitter’dan tepki gösterdi.

Boston Maratonu saldırısının 11 Eylül saldırılarından sonra Amerika tarihindeki “en kötü terör saldırısı” olduğunu vurgulayan Trump, “Boston bombacısı Cohar Tsarnayev kadar idam cezasını hak eden çok az kişi vardır.” ifadesini kullandı. Saldırıda çok fazla kişinin yaşamını yitirdiğini ve hayatının karardığını vurgulayan Trump, “Federal hükümet, tekrar idam cezası için başvurmalıdır. Ülkemiz temyiz kararının uygulanmasına izin veremez. Ayrıca, bu mahkemenin bu kadar uzun sürmesi de çok saçma.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de, 15 Nisan 2013’te Boston Maratonu sırasındaki saldırıda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 264 kişi yaralanmıştı. FBI’ın, saldırının Cohar ve Tamerlan Tsarnaev kardeşler tarafından yapıldığını ortaya çıkarmasının ardından aranan 26 yaşındaki Tamerlan Tsarnaev polisle girdiği çatışmada vurularak öldürülmüştü.

Cohar Tsarnaev ise 2015’te idam cezasına çarptırılmıştı. ABD Federal Temyiz Mahkemesi, Tsarnaev’e verilen idam cezasını 31 Temmuz’da iptal etmişti.

TikTok’u satın almak için pazarlık

Teknoloji devi Microsoft, Trump ile görüştüğünü belirterek Çin’e ait TikTok uygulamasının ABD’deki operasyonlarını satın almak için pazarlıkların devam ettiğini açıkladı.

TikTok’un ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki faaliyetlerini satın almak için görüşmelerin devam ettiği ve en geç 15 Eylül’de anlaşmanın sağlanabileceği ifade edildi. Açıklamada, TikTok’un ABD’deki kullanıcılarından gelen tüm verilerin ülkeye transfer edileceğini ve burada kalacağı belirtildi.

Satın alma operasyonunun tam bir güvenlik değerlendirmesine tabi olacağı, ABD Hazinesi de dahil Amerikan ekonomisine fayda sağlayacağı vurgulandı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here