İftar için internet üzerinden 19 bin kişi bir araya geldi..

0

Koronavirüs salgını nedeniyle ibadethanelerin kapatıldığı Müslüman ülkelerde diğer yıllardan farklı bir ramazan ayına tanıklık ediliyor. Önceki yıllarda bulundukları yerlere yakın camilerde ya da davetlerde bir araya gelen Müslümanlar, bu yıl ramazanı evlerinde geçiriyor. Karantina koşulları nedeniyle bir araya gelemeyen Müslümanlar ramazan geleneklerini sanal aleme taşıdı.

Sosyal mesafe önlemlerinin uygulanmasıyla dünyanın dört bir tarafında insanlar irtibatlarını iletişim teknolojilerinin sağladığı olanaklar üzerinden sürdürmeye çalışıyor. İş yerlerinin, okulların, arkadaşlık gruplarının hatta kabine toplantıların devamı için görüntülü iletişim olanağı sunan uygulamalara rağbet bir hayli arttı.

Euronews’in aktardığına göre salgın nedeniyle günlük alışkanlıkları değişen Müslümanlar da hatta farklı din temsilcileri ve liderler sanal olarak buluşmaya devam etmek için yine bu uygulamalara yöneldi. İngiltere’de ünlü St Paul Katedrali’nde yapılan bu yılki iftar etkinliği internet üzerinden 19 bin kişiyi bir araya getirdi. Londra Belediye Başkanı Sadık Khan’ın da katıldığı ‘sanal iftarda’ farklı ülkelerden farklı din temsilcileri de yer aldı. Her yıl camilerde yapılan kuran okumaları da bu yıl Youtube, Facebook ve Zoom gibi görüntülü platformlar üzerinden yayınlanıyor.

Yaşam alışkanlıklarını değiştiren salgın nedeniyle akraba ve arkadaş ziyaretleri etkilendi. İslam coğrafyasında salgın, ramazanda iftar ve sahur sofralarındaki buluşmaları da sekteye uğrattı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de salgının etkisiyle bir araya gelemeyenler iftar heyecanını paylaşmak için sanal ortama ayak uydurmaya çalışıyor.

Kimi evde kimi seyahat ettiği araçta kimi de görev yaptığı gemide oruç açarken, kentlerin konumu gereği iftarını önce yapanlar buluşmaya çaylarıyla katılıyor. Ramazanda din hizmetinin aksatılmadan sürdürülmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı 81 ildeki hizmetlerini online sürdürüyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here