İktidar Türkiye’yi kendi yandaşlarına paylaştırmayı adet edindi..

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi” metnine imza atan 10 akademisyenin yaptıkları bireysel başvuruda “hak ihlali” kararı vermesi hakkında Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Bu bir şeyi gösteriyor. Anayasa Mahkemesi var ama böyle bir konuda bile Anayasa Mahkemesi kıl payı farkla ancak bir karar alabildi. Biz ‘ille de o metnin içeriğini tasvip ediyoruz’ manasına gelmez. Bizim de Anayasa Mahkemesinin kararını olumlu karşılamamızın altında yatan gerekçe bu. Çünkü orada bazı ifadeler kullanılmış ama ben kullanmazdım o ifadeleri. Ancak o ifadelerin kullanılması bir suç işlendiği manasına gelmiyor. Anayasa Mahkemesinin söylediği de o. İnsanlar çıkarlar ve bir konuda fikirlerini dile getirirler. Ben o fikri benimsemem ama o insanın o fikri dile getirmesini de onun hakkı olarak görürüm.”

Suriyeli mültecilere karşı yürütülen harekatın sırf iktidara karşı olduğu için yapılmasını doğru bulmadığını vurgulayan Karamollaoğlu, “Bir hata başka bir hata ile önlenmez. Biz baştan beri iktidarın Suriye politikasını yanlış bulduğumuzu söyledik. İç savaştan kaçarak hayati tehlikeden dolayı Türkiye’ye sığınan milyonlarca insana bizim kucak açmamız aslında dünyaya da örnek oldu. Hiçbir ülke bizim yaklaşımımızı sergileyemedi ve dünyada mazlum olan insanların batılı ülkelere sığınma gayreti içine düştüklerinde binlerce mültecinin denizlerde boğulduğunu ve sınırlarda çok mağdur şartlar altında bir yaşantı sürmelerine sebebiyet verildiğini hepimiz biliyoruz. Suriye’de kimyasal silah kullanılmasına, İdlib gibi yerlerde masum insanların bombalanmasına razı olamayız. Cihad savaşa giden yolu kapatmaktır, buyrulmuştur. Saadet Partililer olarak bizi en çok üzen husus, hükümetin ciddi bir dış politikasının olmamasıdır.” dedi.

“Şuanda ülkemizin adalet diye bir problemi var. Kimse adalete güvenmiyor.” diyen Karamollaoğlu, şöyle devam etti: “Adalete güven sarsılırsa, ülke problemlerini çözmek isteyenler kendi fikirlerini söylemekten korkarlar. Düşünen, fikir üreten insanlar genelde mevcut düzen ile çatışırlar ancak çözüm de bu çatışmadan meydana gelir.”

“Hükümet maalesef ekonomide rakamlarla oynama teşebbüsünde bulunuyor. Rakamlarla oynarsanız sadece kendinizi kandırırsınız. Türkiye’de üretime dönük ciddi yatırım hala yapılmıyor. Tarıma gereken önem verilmiyor. İktidar Türkiye’yi kendi yandaşlarına paylaştırmayı adet edindi.” diyen Temel Karamollaoğlu, hükümetin Doğu Türkistan konusunda söyledikleri ile yaptıklarının da birbirine uyuşmadığına dikkat çekti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here