İlhan Cihaner’den HDP’ye ziyaret.. Bunun hukuksuz olduğu çok açık

0

CHP eski milletvekili İlhan Cihaner ile beraberindeki Memleket Biziz Platformu üyeleri, HDP’ye dayanışma ziyaretinde bulundu. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP Sözcüsü Ebru Günay, MYK üyeleri Tuncer Bakırhan, Veli Saçılık’tan oluşan HDP heyeti Cihaner ve beraberindekilerle görüş alışverişinde bulundu.

İktidarın yapılan operasyonlarla muhalefeti susturmayı amaçladığını belirten HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bana göre bu operasyonlarla muhalefeti susturma ve Türkiye’yi kendilerine dikensiz gül bahçesi haline getirme manevralarının en kritik virajını dönmek istiyorlar. Bu virajı dönmelerine izin verirsek, önümüzdeki dönemler daha zor geçecek. Ama bunu durdurabilecek gücümüz var. Türkiye halklarının bu konuda inancını ve kararlılığını göstermek bize düşüyor. Muhalefetin tepkili tavrı da muhalefete daha fazla cesaret verecektir.” dedi.

“Birkaç gün önce başta HDP’li politikacılar olmak üzere itiraz eden, muhalif aydınlara, gazetecilere, hukukçulara dönük bir operasyon gerçekleştirildi.” diyen İlhan Cihaner, şöyle devam etti: “Her şeyden önce bu operasyonun bir hukuki ayağı var. Bunun hukuksuz olduğu çok açık ortada. Altı yıl önce meydana gelmiş çeşitli şiddet olaylarıyla ilgili neden sonuç ilişkisi kurulamayacak ya da altı yıl üzerinden geçmiş olmasına rağmen kaçma ve delil karartma gibi şüphelerin olmayacağı bir süreçte bu tarz gözaltıların yapılması asıl amacın hukuki değil siyasi olduğunun çok açık göstergesidir.

Siyaseten de iktidar şunu istiyor; tek siyaset yapan kendisi olsun, ittifaklar yapan, ittifaklar bozan, gerektiğinde barış masası kuran gerektiğinde tam tersi çok sert şekilde müdahale eden ve toplumun tamamının da buna ikna olmasını istiyor. Bu her şeyden önce toplumun bir arada yaşama arzusuna ve HDP gibi bir partiye oy vermiş yurttaşların seçme ve seçilme hakkında da müdahaledir. En önemlisi de geleceğe dair Türkiye siyasetindeki olası bir takım alternatiflerin şimdiden dizayn edilmesidir.

İktidar istiyor ki, istediği zaman siyasi aktörler bir araya gelebilsin, istemediğinde de düşman olsunlar. Bu oyunu bozmak lazım. Yani siyasi alanı daraltıyor. Onun için bunun bir gündem değiştirmek olarak ele alınmaması gerekir. Onun için muhalefetin bunun neye denk geldiğini okuması ve buna dair bir pozisyon alması gerekir. Onun için muhalefetin bir arada buna karşı çıkmasını biz de çok istiyoruz. Biz de karınca kararınca bu dayanışmayı göstermek için buradayız.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here